W I kwartale 2013 r. ogłoszony zostanie przetarg na budowę obwodnicy leżącego w zachodniej części Wrocławia osiedla Leśnica. Zadaniem nowej trasy będzie przejęcie ruchu tranzytowego z przebiegającej przez osiedle drogi krajowej nr 94.

Dyrektor departamentu infrastruktury i gospodarki wrocławskiego Urzędu Miasta Elżbieta Urbanek powiedziała, że inwestycja zakłada budowę drogi łączącej ul. Średzką z ul. Graniczną, która będzie przebiegała także przez Aleję Stabłowicką. Obwodnica ma się składać z jednej jezdni, z jednostronnym chodnikiem, ścieżki rowerowej, mostu i dwóch wiaduktów. Koszt wszystkich prac to ok. 360 mln zł.

"Ta budowa pozwoli nam wyprowadzić ruch z Leśnicy, o co od bardzo dawna wnioskują mieszkańcy osiedla. Dopiero gdy nam się to uda, będziemy mogli przystąpić do rewitalizacji osiedla i prac służących zwiększeniu estetyki tego miejsca" - mówiła Urbanek.

Obecnie wydana jest już zgoda na budowę odcinka od Alei Stabłowickiej do ul. Piołunowej. Ciągle trwa natomiast opiniowanie i uzyskiwanie decyzji środowiskowej dotyczącej pozostałego odcinka trasy. "Przetarg na budowę obwodnicy chcielibyśmy ogłosić w I kwartale 2013 r., a sama budowa potrwa dwa lata" - dodała dyrektor.

Kolejną inwestycją, którą miasto chce rozpocząć w 2013 r. na terenie Leśnicy jest budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Marszowickiej. Projekt zakłada m.in. przebudowę systemu odwodnienia i budowę nowego oświetlenia. Koszt wszystkich prac to ok. 4 mln zł.

"Zadanie to jest może drobniejsze niż budowa obwodnicy, ale bardzo oczekiwane przez mieszkańców, którzy skierowali do nas sporo wniosków w tej sprawie. Jest już przygotowana dokumentacja projektowa i mamy nadzieję, że część prac wykonamy już w przyszłym roku" - tłumaczyła Urbanek.

W ciągu ostatnich pięciu lat na terenie osiedla Leśnica przebudowano ok. 65 km dróg, powstało także 115 km sieci kanalizacyjnych i sanitarnych, a koszt wszystkich inwestycji wyniósł ok. 260 mln zł.