Przewidziano w nim również, że debiut giełdowy ZE Pak będzie miał miejsce w listopadzie tego roku, poinformowało Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) w komunikacie.

"Wczoraj tj. 20 sierpnia br. Skarb Państwa, Elektrim S.A. oraz Embud Sp. z o.o. i Polsat Media BV (pozostali akcjonariusze ZE PAK SA) podpisali porozumienie, zgodnie z którym z dniem pierwszego notowania spółki Zespół Elektrowni 'Pątnów-Adamów-Konin' SA na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, Elektrim SA straci uprawnienia osobiste zagwarantowane w statucie spółki" - głosi komunikat.

Podczas NWZ Skarb Państwa oraz spółki podjęli szereg uchwał o charakterze technicznym, które przygotowują ZE PAK SA do debiutu na rynku regulowanym, podał resort.

"Zawarte porozumienie jest kolejnym krokiem na drodze upublicznienia ZE PAK SA na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Zdaniem MSP, ścisła współpraca pomiędzy akcjonariuszami jest kluczowa dla sukcesu transakcji. Debiut spółki zaplanowany jest na przełomie III i IV kwartału br." - czytamy dalej.

Wcześniej przedstawiciele MSP szacowali, że do debiutu giełdowego ZE PAK może dojść w listopadzie br. MSP podało też, że zgodnie z postanowieniami porozumienia, Skarb Państwa zaoferuje Elektrimowi i pozostałym akcjonariuszom ZE PAK możliwość zakupu w pierwszej ofercie publicznej pakietu akcji, który zapewni im przejęcie kontroli kapitałowej nad spółką.

"Akcjonariusze uzgodnili również, że w przypadku jednoczesnego zbycia przez Elektrim SA oraz pozostałych akcjonariuszy ZE PAK SA pakietu akcji spółki po cenie wyższej niż oferowana w IPO i utraty większości głosów na WZA, Skarb Państwa będzie miał prawo żądania premii związanej ze wzrostem ceny akcji ZE PAK SA. Prawo to przysługuje Skarbowi Państwa przez ponad trzy lata do końca 2015 r." - napisano także w komunikacie.

MSP porozumiało się z Elektrimem w sprawie "ścisłej współpracy" przy wprowadzeniu ZE PAK na GPW już w połowie ub.r. Porozumienie to zakładało, że na warszawską giełdę trafią akcje nowej emisji ZE PAK oraz "ewentualnie" istniejące akcje.