Naturalnie poziom ofertowy pomija aspekt wynegocjowanej przez klienta obniżki wynikającej z wyższej niż przed rokiem determinacji deweloperów do finalizacji transakcji. Tym niemniej przywołana skala spadków przeczy tezie stawianej w licznych medialnych doniesieniach na temat wyraźnie spadających cen mieszkań deweloperskich.

Poziom średniej ceny mieszkań w całym mieście lub dzielnicy posiada wymiar bardziej symboliczny i jest zupełnie nieodczuwalny przez klienta zainteresowanego jedną lub kilkoma inwestycjami, które mogą być wyraźnie tańsze lub wyraźnie droższe od średniej ceny w tej lokalizacji. Do jego wyobraźni znacznie bardziej przemawiać będą coraz to niższe minima cenowe czyli najniższe ceny dostępnych w ofercie mieszkań deweloperskich.

Jeśli chodzi o Warszawę, to obecne minimum cenowe oscyluje wokół poziomu 4,5 tys. zł/mkw. Poziom ten nie uwzględnia bardzo dobrze rozwiniętych rynków mieszkaniowych miast i miejscowości satelitarnych, w których można znaleźć jeszcze tańsze oferty. Najtańsze mieszkania deweloperskie w granicach administracyjnych stolicy można znaleźć nie tylko w Białołęce, ale również w dzielnicach Włochy oraz Wilanów. Z reguły najniższe ceny jednostkowe dotyczą największych mieszkań. Klient zainteresowany lokalem dwu- lub trzypokojowym powinien się przygotować na cenę na ofertowym poziomie około 5-5,2 tys. zł/mkw.

W Krakowie oraz Wrocławiu najtańsze mieszkania deweloperskie na rynku oferowane są w cenie około 4 tys. zł/mkw. W stolicy małopolski niezmiennie najtańszą częścią miasta pozostaje Nowa Huta, natomiast w stolicy Dolnego Śląska taką lokalizacją jest Psie Pole.