Zamknięte destylarnie są nieodłącznym elementem szkockiego krajobrazu. Trunki pochodzące z ich murów są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów i konsumentów na całym świecie, a ich ilość jest ograniczona. Według Whisky Exchange większość zapasów takich ikon świata whisky, jak: Brora, Killyloch, Lochside, Port Ellen, Rosebank i St. Magdalene (Linlithgow), zostanie wyczerpanych w ciągu najbliższych 3-4 lat. W związku z tym odpowiednio wybrane butelki whisky mogą okazać się w perspektywie kilku lat świetną inwestycją. Połączenie potencjału inwestycyjnego produktów pochodzących z nieczynnych gorzelni oraz trunków z limitowanych edycji innych producentów jest dobrą strategią tworzenia portfeli.

Eksperci z Whisky Highland wyliczyli, że portfel inwestycyjny stworzony z 250 najlepszych szkockich whisky przyniósłby swemu właścicielowi od 2008 r. ponad 90 proc. zysku. Kolekcja składająca się ze 100 najzyskowniejszych szkockich trunków osiągnęłaby z kolei stopę zwrotu wysokości 137,5 proc. Ponad 300 proc. zysku dałaby natomiast inwestycja w 10 najszybciej drożejących trunków. Zarówno wzrost wartości whisky, jak i rekordowe ceny, jakie konsumenci z całego świata są w stanie zapłacić za poszczególne butelki, czynią ten rynek niezwykle atrakcyjnym dla inwestorów. Szansą na wykorzystanie potencjału tego rynku może być nowy produkt inwestycyjny Wealth Solutions - Portfel Whisky — Szkockie Dziedzictwo.

— Proponujemy zakup w celach inwestycyjnych starannie wyselekcjonowanych butelek szkockiej whisky. Stawiamy na pochodzące z uznanych destylarni trunki, zabutelkowane w limitowanych edycjach, cechujące się najwyższą jakością, wysoko ocenione przez krytyków . Dzięki rozbudowanym kontaktom na rynku whisky do portfeli klientów pozyskiwać będziemy również whisky pochodzących z nieczynnych gorzelni — mówi Paweł Morozowicz, zarządzający portfel alkoholi inwestycyjnych w Wealth Solutions.