Tomasz Żegliński z Ryanair powiedział, że otwierane jesienią połączenie będzie 9. trasą obsługiwaną przez linie z Gdańska. Szacuje, że na tych trasach w ciągu roku może podróżować ok. 400 tys. pasażerów.

Gdańsk jest czwartym polskim miastem (po Katowicach, Rzeszowie i Warszawie), które będzie miało połączenie z tym angielskim miastem.

Prezes Zarządu Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski poinformował, że Manchester jest 45. miastem, do którego będą oferowane regularne połączenia z Gdańska. Uważa, że bezpośrednie połączenie do Manchesteru cieszyć się będzie dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców regionu.

Przypomniał, że Ryanair na gdańskim lotnisku działa od 2003 r. i "systematycznie zwiększa swój udział w pomorskim rynku przewozów lotniczych".

Z okazji otwarcia nowej trasy Ryanair ogłosił sprzedaż 100 tys. biletów już od 1 zł na loty po Europie we wtorki, środy i czwartki we wrześniu, październiku i listopadzie. Bilety po promocyjnych cenach dostępne będą do czwartku (30 sierpnia) do północy. Bilety na trasie Gdańsk-Manchester kupić będzie można od środy.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2012 roku port lotniczy w Gdańsku obsłużył ponad 1,4 mln pasażerów, co stanowi wzrost o ponad 26 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2011 roku. W 2011 r. gdański port lotniczy obsłużył prawie 2,5 mln pasażerów.

W tym roku w porcie zakończyła się realizacja inwestycji o wartości prawie 400 mln zł. Na początku kwietnia został oddany do użytku nowy terminal pasażerski T2, a wcześniej przekazano m.in. drogę kołowania, płytę postojową i stanowiska do odladzania. Dzięki rozbudowie lotnisko może obsłużyć rocznie pięć milionów pasażerów - dwa razy więcej niż dotąd.