Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,17 proc. do 13.102,92 pkt.

Nasdaq zyskał 0,13 proc. i wyniósł 3.077,31 pkt.

Indeks S&P 500 spadł o 0,08 proc. i wyniósł na koniec dnia 1.409,31 pkt.

We wtorek, po poniedziałku bez żadnych ważniejszych dla giełdy informacji, inwestorzy otrzymali solidną porcję najnowszych danych makroekonomicznych dotyczących gospodarki USA.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed wzrósł w sierpniu i wyniósł minus 9 pkt., wobec minus 17 pkt. zanotowanych w lipcu - poinformował oddział Fed w Richmond. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie minus 10 pkt.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów spadł w sierpniu 2012 roku do 60,6 pkt. z 65,4 pkt. w poprzednim miesiącu po korekcie - wynika z raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie do 66,0 punktów.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł w czerwcu o 0,5 proc. rdr i wyniósł 142,21 punktów. Jest to pierwszy wzrost indeksu od września 2010. Przed miesiącem indeks spadł o 0,65 proc. rdr po korekcie. Analitycy spodziewali się, że w czerwcu indeks spadnie o 0,05 proc. rdr.

Katalonia zwróci się z oficjalną prośbą do hiszpańskiego rządu o wsparcie w wysokości 5 mld euro - podała agencja Bloomeberg. Hiszpański rząd dysponuje funduszem w wysokości 18 mld euro na wsparcie dla regionów będących w trudnej sytuacji finansowej.

Hiszpański PKB spadł w drugim kwartale o 0,4 proc. wobec spadku o 0,3 proc. pierwszym kwartale. - podał hiszpański urząd statystyczny w kolejnym wyliczeniu. Wtorkowe dane nie zaszkodziły jednak wycenie hiszpańskiego długu. Hiszpania sprzedała bony, 3- i 6-miesięczne, o łącznej wartości 3,61 mld euro. Target wynosił 3,5 mld euro.

Średnia rentowność sprzedanych papierów wyniosła: dla 3-miesięcznych, o wartości 1,67 mld euro, 0,946 proc. wobec 2,434 proc. podczas aukcji 24 lipca, a dla 6-miesięcznych, o wartości 1,93 mld euro, 2,026 proc. wobec 3,691 proc. podczas poprzedniej aukcji.

Swoją prognozę gospodarczą obniżył we wtorek, po raz pierwszy od 10 miesięcy, japoński rząd. Niższe oceny dotyczą konsumpcji wewnętrznej, budownictwa mieszkaniowego, eksportu i importu oraz produkcji przemysłowej. Japoński rząd obniżył także swoje prognozy dla globalnej gospodarki.

W sierpniu, do tej pory, indeks S&P 500 zyskał już 2,3 proc. i jeśli nie straci tej zwyżki w tym tygodniu, zakończy na plusie już trzeci miesiąc z rzędu. Wycenom amerykańskich akcji pomagają spekulacje na temat możliwej na rynku w najbliższym czasie kolejnej interwencji Rezerwy Federalnej.

W piątek rozpocznie się doroczne seminarium Fedu w Jackson Hole, w którym wezmą udział bankierzy centralni ze świata, przemawiać będą między innymi szef Fedu Ben Bernanke, który zapwnie dostarczy wskazówek na temat zamierzeń Fedu. We wtorek o rezygnacji z udziału w seminarium poinformował prezes EBC Mario Draghi.W środę swoje wyniki kwartalne przedstawi m.in. Heinz, Pandora i TiVo, a w czwartek Zumiez.