RPP pozostawiła stopy proc. bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
5 września 2012, 13:42
Rada Polityki Pieniężnej (RPP) pozostawiła w środę stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

Konferencja prasowa RPP odbędzie się o godzinie 16:00. Decyzja ta jest zgodna z konsensusem rynkowym. Według ekonomistów bankowych, do poluzowania polityki pieniężnej dojdzie najprawdopodobniej w październiku lub listopadzie.

Pod koniec sierpnia prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) Marek Belka powiedział, że RPP zmieniła nastawienie w porównaniu do tego, które prezentowała kilka miesięcy temu - obecnie dyskutuje raczej o perspektywach obniżek stóp procentowych. Podczas ostatniego dwudniowego posiedzenia RPP (w lipcu) zgłoszono wniosek o obniżkę stóp procentowych o 25 pb (został on poparty przez Andrzeja Bratkowskiego i Elżbietę Chojną-Duch) oraz o 50 pb (z poparciem Andrzeja Bratkowskiego).

>>> Czytaj też: Spowolnienie polskiej gospodarki można było przewidzieć

Ostatecznie więc stopy procentowe pozostały bez zmian - po majowej podwyżce o 25 pb główna stopa referencyjna wynosi 4,75%, stopa lombardowa 6,25 proc., stopa depozytowa 3,25 proc., stopa redyskonta weksli 5,00 proc. Jak podano w "minutes" z tego posiedzenia, "większość członków Rady uznała, że biorąc pod uwagę wskazywane przez projekcję spowolnienie wzrostu gospodarczego i powrót inflacji do celu w horyzoncie kilku kwartałów, stopy procentowe NBP kształtują się obecnie na odpowiednim poziomie".

Pod koniec lipca Chojna-Duch zapowiedziała, że jeśli na wrześniowym posiedzeniu zostanie zgłoszony wniosek o obniżkę stóp procentowych o 25 pb, to go poprze. W jej ocenie, byłby to ruch prewencyjny, nie można na razie mówić o początku serii. Bratkowski zapowiedział wcześniej, że na wrześniowym posiedzeniu Rady złoży wniosek o redukcję stóp procentowych.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: ISB
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj