W ciągu czterech lat potroi się liczba tabletów kupowanych dla pracowników przez firmy i korporacje.

Carolina Milanesi, wiceprezes firmy ds. badań, powiedziała podczas odbywającego się w Barcelonie sympozjum ITxpo 2012, że chociaż sprzęt mobilny nie zastąpi całkowicie komputerów PC, zwłaszcza jeśli chodzi o zastosowania korporacyjne, to wszechobecność smartfonów i coraz większa popularność tabletów już teraz zmienia to, jak firmy postrzegają wykorzystanie ich w pracy.

Coraz więcej działów IT zaczyna dopuszczać możliwość wykorzystywania prywatnych urządzeń w firmowych sieciach. To tzw. strategia BYOD (ang. Bring Your Own Device) zakładająca, że część pracowników zamiast korzystać ze służbowych telefonów czy komputerów po prostu przynosi do pracy własny sprzęt.

>>> Czytaj więcej: BYOD, czyli prywatny sprzęt mobilny w firmowej sieci

Według Gartnera może to z jednej strony przysporzyć administratorom IT więcej problemów związanych z bezpieczeństwem danych, z drugiej - znacząco wpływa na mobilność pracowników. Nie bez znaczenia są też oszczędności związane np. z potrzebą mniejszej liczby stałych, stacjonarnych stanowisk w siedzibie firmy.

"W 2016 roku dwie trzecie mobilnych pracowników będzie posiadało smartfon, a 40 proc. tzw. siły roboczej będzie mobilne" - powiedziała Milanesi, dodając, że znaczącym akceleratorem tego trendu będą tablety. Coraz więcej firm dostrzega ich użyteczność i wyposaża w nie swoich pracowników.

Gartner szacuje, że do 2016 roku liczba kupowanych przez firmy tabletów wzrośnie trzykrotnie i osiągnie liczbę 53 mln sztuk rocznie (z 13 mln w 2012 roku).

>>> Zobacz też: Pokolenie smart: uwolnieni od kabla