Dziennik Gazeta Prawna

 • Alior idzie na giełdę. To będzie gigantyczny debiut

Emisja Alior Banku może być jedną z największych ofert publicznych przeprowadzanych przez prywatną spółkę w ciągu ostatnich kilku lat. >>>> Czytaj więcej

Rzeczpospolita

 • Powstanie polski Unilever?

Na polskim rynku drogeryjno-spożywczym szykuje się duże przetasowanie. Hygienika z koncernem FoodCare budują dużą, regionalną grupę – donosi „Rz”. Producent artykułów papierowych dla domu zawarł wczoraj warunkową umowę kupna udziałów w Dayli, do której trafi wkrótce polska sieć drogerii Schlecker. FoodCare jest właścicielem takich marek, jak Frugo, Gellwe i Black.

 • Mamy więcej gazu

W Polsce są jeszcze niewykorzystane złoża konwencjonalnego gazu – około 30 mld m sześć – ale nie jest on udostępniony do wydobycia. Części tych złóż nie da się wydobyć, ponieważ np. znajdują się na obszarach chronionych, powiedział wiceminister środowiska Piotr Woźniak.

 • Ameryka rośnie na łupkach

Gaz łupkowy wywiera znaczący wpływ na konkurencyjność gospodarki, co widać na przykładzie rewolucji łupkowej w USA, twierdzą eksperci. Od 2005 roku, gdy rozpoczęła się eksploatacja pokładów łupkowych, ceny błękitnego paliwa w Stanach spadły o 41 proc.

Gazeta Wyborcza

 • Szpital z 20 mln długiem w parabankach

Placówka zdrowia w Lesznie wzięła pożyczki na kilkanaście procent, aby spłacić ZUS i mieć na wypłaty i prąd. To najbardziej zadłużony szpital w Wielkopolsce – jego dług sięga 45 mln zł. Pożyczki w parabankach są oprocentowane na około 13 proc. >>>> Czytaj więcej

 • Hu oddaje Chiny

Trwający właśnie Zjazd Komunistycznej Partii Chin to najważniejsze wydarzenie w Państwie Środka od Dekady. Do władzy dochodzą „czerwone książątka”, czyli dzieci komunistycznych rewolucjonistów. Obecny prezydent po 10 latach oddaje władzę. Za jego rządów dochód na głowę Chińczyka wzrósł cztery razy, a kraj ma już 271 miliarderów – pisze dzisiaj „GW”. Kiedy Jintao obejmował stery w 2002 roku nie było żadnego. Ta ekspansja gospodarcza odbyła się jednak kosztem reform politycznych.

 • Ukraina ma tańszy gaz z Zachodu

Dzięki polskim gazociągom po raz pierwszy w historii Ukraina zaczęła importować tańszy gaz z Zachodu. Kraj ma szanse zmniejszyć swoją zależność od Gazpromu. „To wydarzenie bez precedensu” – pisze „GW”.

 • Szybka kolej polsko-niemiecka

Prędzej czy później z Polskę i Niemcy połączy szybka kolej – twierdzi Peter Ramsauer, federalny minister transportu, budownictwa i rozwoju miast u naszego sąsiada. Według niego podstawą do rozwoju dobrobytu jest dobra sieć połączeń transportowych.

Puls Biznesu

 • Największa manipulacja w historii GPW? Patrowicz pod lupą KNF

Nadzór finansowy twierdzi, że wykrył największą manipulację kursami spółek w historii warszawskiej giełdy. Chodzi o walory spółek Atlantis i Elkop Energy należących do inwestora giełdowego Mariusza Patrowicza. Sam Patrowicz odrzuca wszelkie zarzuty.

 • Jedyny efekt dłuższej sesji na GPW to wyższe koszty

Od wydłużenia sesji na warszawskiej giełdzie minęły już prawie 2 lata. Okazuje się jednak, że pomysł się nie sprawdził. Zdaniem maklerów, jedynym efektem dłuższej o 70 minut sesji są wyższe koszty.

 • Kumulacje napędzają totka

Polakom rzadko udaje się trafić „szóstkę” w Lotto, a to woda na młyn dla władz Totalizatora Sportowego – czytamy w Pulsie Biznesu. W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2012 roku Polacy wydali w kolekturach 2,52 mld zł. To o 10,6 proc. więcej niż rok wcześniej.

 • Bez patriotyzmu w biznesie

Dla zdecydowanej większości polskich producentów hasło "made in Poland" nie ma żadnej wartości sprzedażowej - wynika z sondażu Grupy IQS, przeprowadzonego dla Pulsu Biznesu. >>> Czytaj więcej

 • Kryzys zmiata małe sklepy obuwnicze

Branża obuwnicza w Polsce znajduje się w sytuacji kryzysowej. Jej powodem jest silna konkurencja, stagnacja popytu i zła strategia - czytamy w Pulsie Biznesu. Zdaniem cytowanych przez gazetę ekspertów, jeszcze przed kilkoma laty w Polsce było 4,2 tys. sklepów obuwniczych. Po 2012 r. ich liczba zmaleje o połowę. >>> Czytaj więcej

Polska the Times

 • Spółka Inwestycje w Polsce to ciągle zagadka. Można tylko spekulować

Wszyscy czekają, kogo rząd wyznaczy na szefa Inwestycji Polskich – czytamy w „Polska the Times”. Plotki o swojej kandydaturze na to stanowisko zdementował Jan Krzysztof Bielecki. Zapytani przez gazetę analitycy wskazali na takie nazwiska jak Janusz Steinhoff i Rafał Petach. Program Inwestycje Polskie oparty jest na pomyśle Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i ma napędzać polską gospodarkę w latach 2013-2015, gdy zabraknie dotacji z UE.

 • Niepachnący atak, czyli Unia Europejska walczy z perfumami

Zapachy, jak słynny Chanel No 5, mogą zniknąć z półek sklepowych – donosi „Polska the Times”. Francuscy perfumiarze niepokoją się, że ich najlepiej sprzedające się produkty padną ofiarą przepisów mających chronić obywateli UE przed alergenami. „jak tak dalej pójdzie, czeka nas śmierć perfum. Im więcej naturalnych składników, tym większe ryzyko alergii” – komentuje Sylvie Jourdet honorowa przewodnicząca stowarzyszenia francuskich producentów perfum. Komisja Europejska ma zaproponować nowe regulacje w tej sprawie styczniu 2014 r.