Jak poinformowała PAP rzeczniczka prasowa firmy Sara Miranda, "Marzenia i tajemnice" w pierwszej kolejności sprzedawane będą w supermarketach Pingo Doce. Jest to sieć należąca do właściciela Biedronki, w Portugalii liczy 360 placówek handlowych.

"Książka Danuty Wałęsy powinna trafić do naszych sklepów już w połowie listopada. Dwa tygodnie później pojawi się w sprzedaży w portugalskich księgarniach" - poinformowała Miranda.

Nowość wydawnicza będzie promowana podczas spotkań z autorką 13 i 16 listopada w Lizbonie oraz podlizbońskiej Sintrze. Organizację obu wydarzeń, a także całego pobytu byłej Pierwszej Damy w Portugalii wziął na siebie właściciel Biedronki.

"W promocji książki udział wezmą kobiety mocno związane ze światem polityki - żona byłego prezydenta kraju Mario Soaresa - Maria Barroso oraz Zita Seabra, działaczka rządzącej Portugalią Partii Socjaldemokratycznej" - powiedziała przedstawicielka Jeronimo Martins.

Portugalskojęzyczna wersja książki Danuty Wałęsy, zatytułowana "Sonhos e segredos", ukaże się nakładem wydawnictwa Aletheia Editora, która otrzymała wsparcie finansowe od Jeronimo Martinsa. Kierownictwo firmy odmówiło podania szczegółów dotyczących wielkości kwoty przekazanej na druk 1400 egzemplarzy oraz promocję książki.

Aletheia Editora specjalizuje się w publikacjach dotyczących polityki oraz historii najnowszej. Wśród dotychczas wydanych przez nią pozycji są m.in. dzieła Nicka Cohena, Paula Johnsona, George'a Weigela oraz Timothy'ego Garton Asha.

Aletheia Editora jest własnością Zity Seabry. W latach 1975-1988 była ona czołową działaczką Portugalskiej Partii Komunistycznej; została usunięta z tego ugrupowania za poglądy sprzeczne z jego programem ideowym. W połowie lat 90. wstąpiła w szeregi centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej.

Autobiografię Danuty Wałęsy wydało w ubiegłym roku Wydawnictwo Literackie. Wspomnienia żony byłego prezydenta Lecha Wałęsy zredagował gdański dziennikarz i dawny opozycjonista Piotr Adamowicz.