Wyraził przy tym opinię, że Białystok ma lepszą operę niż Londyn.

Europejskie Centrum Kultury - Opera i Filharmonia Podlaska została otwarta we wrześniu tego roku. Jest jedną z największych w ostatnich latach w Polsce inwestycji kulturalnych. Jej budowa była współfinansowana ze środków UE, ministerstwa kultury i budżetu województwa podlaskiego. Kosztowała ponad 220 mln zł.

Tusk pytany przez dziennikarzy, co sądzi o nowym gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej, którą brytyjska prasa nazwała "rozbuchanym pomysłem" za unijne pieniądze, powiedział, że to "fałszywy argument Brytyjczyków, którzy mieli poważny problem, żeby udowodnić, że w Polsce źle się wydaje środki europejskie".

"Ja jestem pod wielkim wrażeniem opery (...). To jest rewelacja. Ja nie widzę żadnego powodu, dlaczego Białystok ma mieć gorszą operę niż Londyn i cieszę się, że ma lepszą" - podsumował.

Zdaniem premiera Polska należy do krajów, które unijne pieniądze wykorzystują "wyjątkowo precyzyjnie, na wielką skalę, bez marnowania tych środków". Dodał, że najlepiej to widać po inwestycjach, które - jak je nazwał - "stoją na ziemi i służą ludziom".

W operze premier spotkał się ze środowiskiem akademickim i przedsiębiorcami. Podczas wizyty w Białymstoku szef rządu wziął też udział w otwarciu Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, która to inwestycja prawie w całości została sfinansowana z funduszy unijnych.