Headhunterzy pomogą resortowi skarbu wybrać następcę Ludwika Sobolewskiego
Nowy szef warszawskiej giełdy ma być wyłoniony w drodze konkursu. – Ministerstwo Skarbu Państwa, jako akcjonariusz GPW, zaproponuje kandydata, który zostanie wyłoniony w konkursie prowadzonym przy udziale doradcy executive search – potwierdziła Katarzyna Kozłowska, rzeczniczka resortu. – Konkretna data ogłoszenia nie została jeszcze ustalona – dodała.
Ludwik Sobolewski, który kierował warszawską giełdą od 2006 roku do czasu zawieszenia go w obowiązkach prezesa 21 grudnia, zostanie wkrótce odwołany. Decyzję w tej sprawie ma podjąć zwołane na 17 stycznia nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki. Los Sobolewskiego wydaje się przesądzony, ponieważ pozbawienia go fotela prezesa chce Skarb Państwa, który dysponuje ponad połową głosów na walnym GPW.
Zmiana na stanowisku szefa GPW jest związana z zarzutami wobec Sobolewskiego, że wykorzystywał stanowisko do nakłaniania spółek giełdowych, by uczestniczyły w finansowaniu produkcji filmu, w którym występuje jego partnerka życiowa.
W kontekście możliwego następcy Sobolewskiego na GPW wymieniane są m.in. nazwiska Iwony Sroki, szefowej kontrolowanego przez giełdę Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, oraz byłego wiceprezesa giełdy Piotra Kamińskiego, obecnie członka zarządu Totalizatora Sportowego. Nie udało nam się z nimi skontaktować.
Ubiegać się o fotel prezesa mógłby także Adam Maciejewski, wiceszef GPW, który po zawieszeniu Sobolewskiego kieruje giełdą. Pytany, czy weźmie udział w konkursie, jaki ma rozpisać MSP, stwierdził, że nie ma obecnie żadnego komentarza na ten temat.
Kandydatami – według doniesień medialnych – mogą być też Krzysztof Walenczak, były wiceminister skarbu, obecnie szef polskiego oddziału Société Générale, oraz wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach, która wcześniej była m.in. szefową Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych.