Multimedia Polska, drugi pod względem wielkości operator kablowy, całkowicie zastąpi telewizję analogową telewizją cyfrową. W planach ma uruchomienie usług telefonii komórkowej oraz dalsze przejęcia.

Marketingowa ofensywa ruszyć ma w lutym. Cel: przyspieszyć tempo wzrostu na coraz bardziej konkurencyjnym rynku płatnej telewizji i internetu, w rywalizacji z UPC Polska, Vectrą, ale także Orange Polska, Cyfrowym Polsatem i nC+.

Spółka zmieniła strategię po wolniejszym tempie rozwoju w ubiegłym roku, spowodowanym trwającym wiele miesięcy procesem sprzedaży. Ostatecznie pod koniec roku akcjonariusze zdecydowali się na zamknięcie procesu bez przyjęcia ofert. Teraz prezes Multimedia sam nie wyklucza przejęć.

– W drugiej połowie roku rozejrzymy się za możliwością przejęć. Interesują nas mniejsze od nas spółki. Niezależnie od tych planów w tym roku planujemy przyspieszenie tempa rozwoju biznesu oraz powrót do większej dynamiki – zapowiada Andrzej Rogowski, prezes Multimedia Polska, dodając, że w 2013 r. spodziewa się wzrostu przychodów o 7–10 proc. (wyłączając ewentualne przejęcia), czyli znacząco większego niż w roku poprzednim. Dokładne dane za 2012 r. spółka poda dopiero w lutym. Rentowność mierzona poziomem EBITDA (zysku powiększonego o amortyzację i podatek) ma wzrosnąć dwucyfrowo.

Bardzo ważny – dodaje Andrzej Rogowski – jest wzrost liczby klientów korzystających z pakietu potrójnej usługi (telewizja, internet, telefon). W ubiegłym roku z pakietu trzech usług korzystało ok. 120 tys. z ponad 820 tys. abonentów. Dotychczas co kwartał usługa zyskiwała 3–4 tys. klientów. Teraz tempo ma się zwiększyć.

Reklama

– Z początkiem lutego tego roku rozpoczynamy realizację nowej strategii, która sprowadza się między innymi do całkowitej cyfryzacji oferty telewizyjnej. Odchodzimy od analogu i będziemy wyposażali naszych klientów w dekodery do odbioru telewizji cyfrowej. Stwarzamy w ten sposób możliwość swobodnego dokupowania dodatkowych usług oraz pakietów tematycznych, co w rezultacie przełoży się na wyższe przychody naszej firmy – tłumaczy Andrzej Rogowski.

Strategią pakietyzacji usług walczą o rynek nie tylko UPC Polska czy Vectra, lecz także Orange Polska i platformy satelitarne Cyfrowy Polsat i nC+. By ich przebić, kablówki stale zwiększają prędkość internetu. Multimedia najmocniej promuje oferty 30, 60 i 120 Mb/s. Z dostępu do sieci za jej pośrednictwem korzysta blisko pół miliona klientów. W dalszy rozwój sieci spółka zainwestuje w tym roku ok. 190 mln zł.