Około 2,4 mld zł fundusze przeznaczyły na zakup oferowanych przez Skarb Państwa akcji spółek PGE i PKO BP.

Do większych ubiegłorocznych zakupów akcji przez OFE należały: grudniowe nabycie akcji Alior Banku (szacunkowo za 650 mln zł) oraz październikowy zakup akcji spółki ZE PAK (ok. 300 mln zł), natomiast nie doszła do skutku transakcja nabycia pakietu akcji PZU. Wiele wskazuje, że OFE posiadają przygotowane fundusze na ten zakup, a sprzedały część już posiadanych akcji PZU w ubiegłym roku robiąc miejsce na nowe walory.

"W tym roku fundusze emerytalne sporo wydały na papiery spółek zagranicznych - ok. 1 mld zł – wynika z szacunków. To najwyższe roczne tego typu zakupy w historii" - informuje "Rzeczpospolita. W całym portfelu OFE papiery zagraniczne stanowią wciąż mniej niż 1%, a limit zagranicznych inwestycji to zgodnie z prawem 5%.

Co ciekawe, po raz pierwszy OFE wydały więcej na zakup akcji niż otrzymały z bieżących składek z ZUS (10 mld zł na akcje wobec nieco ponad 8 mld zł pozyskanych z ZUS w 2012 r.). "Przy obecnym poziomie aktywów OFE – ok. 270 mld zł – bieżące przelewy składek z ZUS nie mają już takiego wpływu na alokację i politykę inwestycyjną funduszy" - podsumowuje wiceprezes PTE PZU Marek Sojka, cytowany przez 'Rz'.

>>> Czytaj też: Google i tureckie banki w portfelach OFE

Reklama

Gazeta szacuje, że w celu dokonania tak dużych zakupów akcji OFE zmuszone były do sprzedaży obligacji skarbowych o wartości 4 mld zł, a przy tak istotnym wzroście cen obligacji wartość tej części portfela inwestycyjnego funduszy emerytalnych wzrosła o niecałe 2 mld zł (1,7%), do 121,7 mld zł w całym 2012 r.

Udział akcji w portfelach OFE wzrósł z 30,9% na koniec 2011 r. do ponad 35% na koniec 2012 r., natomiast ustawowy limit w 2012 r. wynosił 45%, a od 2013 r. będzie to 47,5%. Z kolei wartość akcji zwiększyła się o 25 mld zł, czyli 36%, do ponad 95 mld zł.