Dziś PHN zadebiutuje na GPW. Analitycy szacują, że w najgorszym wypadku kurs spółki utrzyma się na poziomie ceny z oferty publicznej.
Stopa redukcji zapisów inwestorów indywidualnych w ofercie na Polski Holding Nieruchomości, w przypadku zapisu złożonego na maksymalną liczbę akcji sprzedawanych, czyli 1500, wyniosła 69,27 proc. Jak podała spółka, oferta publiczna obejmowała blisko 10,85 mln akcji (25 proc. kapitału), z czego 1,63 mln trafi do inwestorów indywidualnych, zaś 9,22 do instytucjonalnych (zapisy złożyło 6174 inwestorów indywidualnych i 173 instytucjonalnych). Biorąc pod uwagę wartość sprzedanych akcji – przy cenie sprzedaży 22 zł za akcję – kapitalizacja PHN wynosi ponad 950 mln zł.
PHN to spółka należąca do Skarbu Państwa, która zarządza portfelem 150 nieruchomości wartych ok. 2,1 mld zł. W skład grupy wchodzą spółki: Warszawski Holding Nieruchomości, Intraco, Budexpo, a także spółki Dalmor i Wrocławskie Centrum Prasowe. Z kolei Warszawski Holding Nieruchomości tworzą skonsolidowane spółki Argo, Dipservice, Towarzystwo Obrotu Nieruchomościami Agro, Składnica Księgarska, Kaskada i Cobo. Do PHN należy 46 tys. mkw. powierzchni użytkowej mieszkalnej, 305 tys. mkw. powierzchni najmu oraz 1186 ha gruntów.
Dziś PHN zadebiutuje na GPW. Analitycy szacują, że w najgorszym wypadku kurs spółki utrzyma się na poziomie ceny z oferty publicznej. Część ekspertów z domów maklerskich szacuje potencjał zysku na akcjach PHN kupionych w ofercie na odpowiednio od 2 do 7 proc.
Na jesieni resort skarbu ma pozyskać dla spółki inwestora branżowego.