Sikorski: Łotwa chce euro już w przyszłym roku, Polska zazdrości

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
13 lutego 2013, 14:40
Polska trzyma kciuki za Łotwę, która chce wejść do strefy euro już w przyszłym roku - mówił w Rydze minister Radosław Sikorski.

Szef polskiej dyplomacji, który przebywa na Łotwie z oficjalną wizytą, podkreślił, że jeśli władzom w Rydze to się uda, to i nasze szanse na sukces w tym zakresie znacząco wzrosną.

Po rozmowach ze swoim odpowiednikiem, ministrem Edgarsem Rinkeviczsem, Radosław Sikorski powiedział, że z uwagą będziemy śledzić proces przechodzenia przez Łotwę na euro. "Powiem, że wręcz, że z pewną zazdrością patrzę na to, że Łotwa już wypełniła kryteria ekonomiczne wejścia do strefy euro. (...) Z przyczyn politycznych chciałbym, aby Polska mogła osiągnąć to samo jak najszybciej - bo tak jak Łotwa chcemy być wśród decydentów w Unii Europejskiej, w najściślejszym kręgu integracji" - powiedział minister Sikorski. Podkreślił, że obawiamy się, iż wynegocjowany w Brukseli unijny budżet będzie ostatnim w takiej postaci. Kolejny, być może, będzie już budżetem strefy euro i - jak zaznaczył szef dyplomacji - chcielibyśmy mieć wpływ na jego kształt.

Minister spraw zagranicznych Łotwy Edgars Rinkeviczs poinformował, że jego kraj w najbliższym czasie zwróci się do Komisji Europejskiej o ocenę stanu przygotowań. Podkreślił, że władzom w Rydze zależy na tym, by wejść do strefy euro 1 stycznia przyszłego roku. Choć - jak dodał - ożywione dyskusje na ten temat trwają i ten scenariusz ma wielu przeciwników.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: IAR
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj