Na parkiecie głównym warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w pierwszym półroczu może zadebiutować kilka spółek, w tym podmioty zagraniczne, jeśli sytuacja rynkowa będzie dobra, poinformowała członek zarządu GPW Beata Jarosz.

"Wszystko będzie zależało od kondycji rynkowej. Wiemy o kilku debiutach, które mogą być na rynku głównym - to będzie I półrocze. Na NewConnect chętnych nie brakuje, ale to nie znaczy, że wszystkie te podmioty znajdą się na rynku, Będzie zaostrzona selekcja. Nie chcemy mieć rekordów ilościowych, ale zależy nam na jakości emitentów" - powiedziała Jarosz podczas konferencji prasowej.

"Są spółki zagraniczne, które się przygotowują – z Ukrainy i nie tylko. To kilka podmiotów" dodała.

>>> Czytaj też: Inwestorzy zagraniczni odpowiadają za 48 proc. obrotów akcjami na GPW

Prezes Adam Maciejewski poinformował, że warszawska GPW chce przyciągać też większą liczbę emitentów zagranicznych spoza regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

"Chcemy wyjść poza region, jeśli chodzi o poszukiwaniu emitentów. Są to kierunki, z którymi mamy rozwijające się więzi gospodarcze - raczej dalszy Daleki Wschód" - powiedział.

Liczba emitentów na rynku głównym GPW wyniosła 395 na koniec 2012 r. wobec 387 rok wcześniej, zaś największą ofertę prywatnej spółki w grudniu przeprowadził Alior Bank. Liczba spółek zagranicznych wzrosła do 43, tj. o 4 w skali roku.

Liczba spółek notowanych na NewConnect wzrosła do 429 na koniec 2012 r. wobec 351 rok wcześniej, co dało GPW 1. Miejsce pod względem liczby debiutów na rynkach alternatywnych w Europie.

Wartość emisji notowanych na rynku Catalyst wyniosła 52,4 mld zł (wzrost o 30,9 proc. r/r), zaś liczba emitentów zwiększyła się w skali roku o 57 proc. do 155.

>>> Czytaj też: Mniejsze zyski GPW, spółka zapowiada start systemu UTP w kwietniu