Bumech liczy na kontynuację kilkudziesięcioprocentowej dynamiki wzrostu wyników w 2013 r. porównaniu do poprzedniego roku, wynika z wypowiedzi przedstawicieli spółki.

"Nie podamy prognoz na ten rok. Liczę jednak, że kilkadziesiąt procent dynamiki wyników finansowych r/r, jakie notowaliśmy w poprzednich latach, zostanie zachowane" - powiedział przewodniczący rady nadzorczej spółki Adam Konopka podczas konferencji prasowej.

Prezes Bumechu Zygmunt Kosmała poinformował, że w tym roku firma będzie prowadzić równocześnie osiem oddziałów drążeniowych w kopalniach, wobec 3-4 w ubiegłym roku.

"Mamy w 100% wypełniony portfel w segmencie drążenia, a moce w zakresie dostaw i produkcji wykorzystane na poziomie ok. 85-90%. Resztę rezerwujemy na kontrakty zagraniczne, które negocjujemy. Ponadto będziemy kontynuować ofertowanie w kraju. Zakładamy również zwiększenie sprzedaży w segmencie 'serwis, utrzymanie ruchu, remonty maszyn' w efekcie wzrostu dzierżawionych i sprzedawanych kombajnów" - powiedział Kosmała.

Ponadto firma obniży znacząco koszty finansowe w tym roku, dzięki restrukturyzacji zadłużenia, co wpłynie pozytywnie na zyski. Przewodniczący rady nadzorczej spółki zaznaczył jednocześnie, że firma skupi się również w dużym stopniu na cięciu kosztów w tym roku.

Bumech planuje również inwestycje w segmencie produkcji kombajnów - postawi na maszyny powyżej 30 ton ciężkości w odpowiedzi na tendencje na rynku wydobycia węgla oraz jednostki o wyższej niż dotychczas mocy przerobowej.

W 2012 roku spółka miała ok. 108,1 mln zł przychodów, EBITDA ok. 31,6 mln zł, a zysk netto na poziomie 6,4 mln zł. Bumech jest przedsiębiorstwem z branży maszynowej świadczącym usługi dla górnictwa. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.