GPW pozostanie w klinczu. Rynki czkeją na serię danych z USA

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
12 marca 2013, 08:44
Zegary wewnątrz Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Fot. materiały GPW
Zegary wewnątrz Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Fot. materiały GPW/Forsal.pl
WIG20 pozostaje w klinczu, odzwierciedlając niezdecydowanie inwestorów. Kolejne dni przyniosą serię odczytów makro z amerykańskiej gospodarki, co może przynieść impuls polskiej giełdzie, uważa Marcin Niedźwiecki z City Index.

WIG20 na otwarciu wyniósł 2480,19 pkt., co oznacza wzrost o 0,04 proc.

Mimo nieoczekiwanej decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stopy referencyjnej aż o 50 pkt. bazowych, indeks polskich „blue chips" nadal pozostaje pod psychologiczną barierą 2500 pkt.

„Z drugiej strony utrzymanie wsparcia i cen ponad 2480 pkt. świadczy o relatywnej sile popytu lub braku presji podaży, co sprawia, że obraz polskiej giełdy jest nadal niepewny. W mojej ocenie nadal nie jest przesądzone, czy rynek będzie jednoznacznie rósł czy może pojawią się większe zlecenia sprzedaży, które zniosą ostatnią falę wzrostów. Stąd też istotne w krótkim terminie będzie zachowanie obu sił rynkowych przy poziomie 2475 pkt. Przełamanie tego pułapu i ceny zamknięcia poniżej mogą sugerować dalszą korektę niewielkiego trendu wzrostowego. Z drugiej strony, udany atak na 2500 pkt. może ośmielić inwestorów, którzy obecnie są poza rynkiem" – ocenia Niedźwiecki.

W jego ocenie, w kolejnych dniach katalizatorem wydarzeń na giełdzie będzie w mojej ocenie seria danych z amerykańskiej gospodarki ze środową sprzedażą detaliczną na czele. Z rodzimego rynku ważny będzie czwartkowy odczyt inflacji, która według prognoz nadal ma rosnąć niewiele, bo o 1,5 proc.

"NBP opublikował wczoraj raport o inflacji, z którego moim zdaniem wynika, iż istnieje dalsze pole do luzowania polityki monetarnej, mimo sugestii ze strony prezesa Belki o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych" - konkluduje analityk CityIndex.

Wtorkowy handel na rynkach azjatyckich zakończył się spadkami.

INDEKSY W AZJI - 12.03.2013
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)1035,90-4,08-0,39%
NIKKEI 22512314,81-34,24-0,28%
HANG SENG22890,60-200,22-0,87%
SHANGHAI SE COMPOSITE2286,61-23,99-1,04%
SHENZHEN SE COMPOSITE935,38-23,05-2,41%
TAIWAN TAIEX7994,71-44,01-0,55%
KOSPI1993,34-10,01-0,5%
S&P/ASX 2005117,87-29,04-0,56%
MSCI ASIA APEX 50893,74-5,20-0,58%
Tematy: giełda
Źródło: ISBnews
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj