Trwający pięć miesięcy spadek inflacji będzie kontynuowany - analitycy Ministerstwa Gospodarki spodziewają się, że w marcu inflacja wyniesie 1,0 proc. r/r wobec 1,3 proc. r/r w lutym.

"Eksperci MG oczekują w marcu 2013 roku wzrostu cen o 0,2 proc. Będzie to wynikiem wyższych cen żywności, ubrań, obuwia i paliw. Roczny wskaźnik inflacji w marcu powinien nadal spadać i wynieść 1 proc." - napisali analitycy w komentarzu do danych GUS.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dziś, że w lutym ceny towarów i usług konsumpcyjnych nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego miesiąca, zaś w ujęciu rocznym inflacja wyniosła 1,3 proc. wobec 1,7 proc. w styczniu. Ekonomiści ankietowani przez ISBnews spodziewali się wyniku średnio 1,6 proc., zaś resort gospodarki - 1,5 proc.

"Głównym czynnikiem, mającym wpływ na poziom inflacji w lutym 2013 r. był spadek o 3 proc. cen dóbr i usług związanych z łącznością. Zgodnie z oczekiwaniami natomiast wolniej niż w styczniu br. rosły ceny żywności" - czytamy dalej w komentarzu.

Ekonomiści bankowi oczekują dalszego spadku inflacji - prawdopodobnie do czerwca, ale późniejszy wzrost powinien być łagodny.

>>> Czytaj więcej: GUS: Inflacja w Polsce w lutym 2013 r. wyniosła 1,3 proc. w ujęciu rocznym