Dzień trzech wiedźm. Na GPW spodziewana duża zmienność

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
15 marca 2013, 08:59
Początek piątkowej sesji na GPW zapowiada się dobrze, ale jej końcówka - jak to zwykle przy "trzech wiedźmach" - powinna zaowocować większą zmiennością. Powody do optymizmu dają także dobre wieści z giełd światowych.

WIG 20 na otwarciu wyniósł 2513,49 pkt, co oznacza wzrost o 0,59 proc.

"Wczorajsza sesja stała pod znakiem przewagi popytu, który systematycznie zdobywał kolejne pozycje. W drugiej połowie dnia udało się nawet pokonać poziom 2500 pkt. Słabszy fixing spowodował, że indeks zamknął się ostatecznie na poziomie 2498,8 pkt, co oznaczało wzrost o 1,0 proc." - powiedział analityk BDM, Krzysztof Pado.

W jego ocenie dobre nastroje panowały także na innych parkietach, które w przeciwieństwie do naszego ustanawiają nowe rekordy hossy. DAX zyskał 1,1 proc. a na Wall Street zwyżki głównych indeksów (DJIA, S&P500) wyniosły około 0,6 proc. Pompowanie pieniędzy przez Fed (85 mld USD każdego miesiąca) przynosi skutki.

"Nastroje rano są dobre. Nikkei225 zyskał 1,5 proc. Na około 0,1-0,2 proc plusach notowane są futures na DAX i S&P500. Na dziś przypada dzień rozliczenia marcowej serii instrumentów pochodnych. Początek sesji zapowiada się dobrze, końcówka, jak to zwykle przy 'trzech wiedźmach', powinna zaowocować większą zmiennością" - dodał analityk.

Dziś poznamy trochę interesujących danych makro z USA. O 13.30 opublikowany będzie indeks NY Empire, następnie o 14.15 dynamika produkcji przemysłowej a o 14.55 indeks Michigan. Z naszym rynku mamy dziś rano kilka raportów okresowych spółek.

"Słabiej od konsensusu wypadł zysk netto Tauronu (głownie przez rezerwę na świadczenia pracownicze). Nieco lepiej od oczekiwań jest w przypadku Pekao (zarząd rekomenduje 8,4 PLN dywidendy). Ze średnich spółek słabsze od prognoz są wyniku Wawelu" - podsumował Pado.

W czwartek indeks giełdowy WIG20 wzrósł o 1,01 proc. wobec poprzedniego zamknięcia i osiągnął poziom 2.498,84 punktów. Indeks WIG wzrósł o 0,72 proc. do 47,223,68 punktów. Obroty na rynku akcji wyniosły 1,65 mld zł, a największe zanotował KGHM – 175 mln zł.

INDEKSY W AZJI - 15.03.2013
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)1051,6513,481,3%
NIKKEI 22512560,95179,761,45%
HANG SENG22533,11-86,07-0,38%
SHANGHAI SE COMPOSITE2278,408,120,36%
SHENZHEN SE COMPOSITE933,302,690,29%
TAIWAN TAIEX7927,49-24,27-0,31%
KOSPI1986,50-15,63-0,78%
S&P/ASX 2005120,2488,021,75%
MSCI ASIA APEX 50880,75-5,59-0,63%
Tematy: giełda
Źródło: ISBnews
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj