Słaby początek dnia na GPW. Spodziewane dalsze spadki

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
22 marca 2013, 09:20
Po czwartkowej, spadkowej sesji na europejskich parkietach zły początek handlu na Giełdzie Papierów Wartościowych prawdopodobnie zwiastował będzie dalsze spadki.

Indeks szerokiego rynku WIG wyniósł na otwarciu 45467,91 pkt., co oznacza spadek o 0,25 proc.  WIG20 spadł na otwarciu o 0,2 proc. do wysokości 2391,08 pkt. Indeks mWIG40 zniżkował o 0,22 proc. i rozpoczął dzień na poziomie 2629,71 pkt.

"Dziś teoretycznie kluczowym wydarzeniem jest publikacja niemieckiego indeksu Ifo. Teoretycznie, gdyż jego odczyt raczej nie zmieni nastrojów rynkowych" - zauważa Przemysław Kwiecień, główny ekonomista X-Trade Brokers. "Przypomnijmy, iż w ubiegłym roku w marcu wskaźniki PMI już sygnalizowały pogorszenie koniunktury, zaś Ifo jeszcze wzrastał, a zatem z opóźnieniem wskazał na zmianę koniunktury. Dane o 10.00 (konsensus 107,6 pkt.), podobnie jak dane o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia w Polsce."

Jak zauważa Roman Przasnyski z Open Finance, warszawski parkiet na tle innych giełd wygląda fatalnie i nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić w najbliższej przyszłości.

" WIG20 od początku tygodnia stracił 3,6 proc., dwukrotnie więcej niż CAC40. To największy spadek w całej jedenastotygodniowej sekwencji spadkowej (z przerwą na dwa pierwsze tygodnie z przełomu lutego i marca). Pod względem tygodniowej skali spadków idziemy łeb w łeb z Atenami, Madrytem i Moskwą i jesteśmy zdecydowanym outsiderem na tle wszystkich niemal parkietów naszego regionu" - komentuje analityk.

W Azji przeważały zniżki. Nikkei spadał o ponad 2 proc., zaś w Tajlandii spadek wyniósł aż 4 proc. Niewielki wzrost o 0,2 proc. odnotował indeks SCI.

INDEKSY W AZJI - 22.03.2013
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)1038,57-19,53-1,85%
NIKKEI 22512338,53-297,16-2,35%
HANG SENG22115,30-110,58-0,5%
SHANGHAI SE COMPOSITE2328,284,040,17%
SHENZHEN SE COMPOSITE960,842,450,26%
TAIWAN TAIEX7796,22-15,62-0,2%
KOSPI1948,71-2,11-0,11%
S&P/ASX 2004967,267,860,16%
MSCI ASIA APEX 50859,92-4,98-0,58%
Tematy: giełda
Źródło: IAR
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj