GPW: Ostatnia sesja przed świętami będzie stabilna

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
28 marca 2013, 09:30
Na otwarciu indeks WIG wyniósł 45041,97 pkt, co oznacza spadek w stosunku do zamknięcia o 0,46 proc., natomiast WIG20 otworzył się 0,72 proc. pod kreską i wyniósł 2368,15 pkt.

Czwartkowa, ostatnia przez świętami, sesja na GPW zapowiada się spokojnie. Zdaniem analityków także brak ważnych danych makroekonomicznych powinien zapewnić stabilizacje na rynkach.

"Wczorajsza sesja na WIG20 była najlepsza od 5 marca. Po złapaniu we wtorek dołka nastroje uległy pewnej poprawie, jednak należy brać po uwagę, że wczorajszy wzrost zawdzięczamy głównie fixingowi (m.in. mocny wzrost PKN). Ostatecznie indeks blue-chipów zyskał 1,6 proc. i zamknął się na poziomie 2385,3 pkt." - powiedział analityk BDM, Krzysztof Pado.

Zachowanie naszego indeksu było więc zupełnie inne niż giełd w Europie. DAX stracił 1,2 proc. Na Wall Street sesja zaczęła się od wyraźnych spadków, w kolejnych godzinach jednak byki odrabiały już straty. S&P500 stracił jedynie 0,1 proc. Nasdaq Comp zyskał 0,1 proc.Dziś w centrum uwagi pozostanie Cypr. Swoje placówki otworzą w końcu banki (od 11.00 naszego czasu). Bank centralny wprowadził jednocześnie ograniczenia dotyczące transferu kapitału.

"W zaciszu naszego rynku temat zaczyna nabierać dyskusja na temat OFE. Wczoraj wypowiedział się minister Rostowski (w kontekście zaproponowanej przez PTE formuły wypłaty emerytur). Jak stwierdził jego 'zaufanie zostało delikatnie mówiąc nadwyrężone'" - dodał analityk.

W jego ocenie szerzej na rynku będzie zapewne dziś komentowana propozycja GPW o skróceniu sesji. Z danych makro mamy w czwartek finalny odczyt PKB w USA za 4Q'12 (13.30) oraz indeks Chicago PMI (14.45).

"Dziś rani rynki zachowują się raczej słabo. Japoński Nikkei225 stracił 1,3 proc. Na lekkich minusach notowane są futures na DAX i S&P50. Dziś ostatnio sesja w Warszawie przed świąteczną przerwą. Do handlu wracamy dopiero w wtorek (Wall Street nie handluje w piątek ale w poniedziałek już tak). Wczorajszy wzrost na WIG20 był nieco sztuczny, pamiętać należy jednak, że nasz zachowuje ostatnio słabą korelacje z tym co się dzieje na innych parkietach" - podsumował Pado.

INDEKSY W AZJI - 28.03.2013
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)1036,78-9,69-0,93%
NIKKEI 22512335,96-157,83-1,26%
HANG SENG22299,63-165,19-0,74%
SHANGHAI SE COMPOSITE2236,30-64,96-2,82%
SHENZHEN SE COMPOSITE930,14-25,10-2,63%
TAIWAN TAIEX7866,88-27,24-0,35%
KOSPI1993,520,080%
S&P/ASX 2004966,50-28,49-0,57%
MSCI ASIA APEX 50878,39-3,85-0,44%
Tematy: giełda
Źródło: forsal.pl
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj