Słaby początek notowań na GPW. Dziś pierwszy dzień z nowym systemem transakcyjnym

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
15 kwietnia 2013, 08:59
Warszawski Indeks Giełdowy rozpoczął dzień spadkiem o 0,37 proc. Jeszcze gorzej radził sobie indeks dużych spółek WIG20, który zniżkował o 0,64 proc.

Niewielką zwyżką poniedziałkowe notowania rozpoczął mWIG40, który wzrósł o 0,33 proc. do poziomu 2639,17 pkt.

"Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia przyniosła umiarkowany spadek prestiżowego indeksu warszawskiej giełdy. (...) Tym samym byki nie utrzymały linii 2400 pkt. Podobnie poradzili sobie amerykanie. Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,2 proc., indeks S&P 500 obniżył się o 0,47 proc., a Nasdaq Composite stracił 0,33 proc." - powiedział analityk BDM, Krzysztof Zarychta.

W jego ocenie znacznie gorzej poradziły sobie w piątek rynki surowcowe. Traciły metale takie jak srebro, miedź, a nawet złoto. Przyczyn tej wyprzedaży, która dziś może osłabiać sentyment do inwestycji na rynkach akcji, należy upatrywać w kiepskich danych makro z Chin. W 1Q'13 PKB Kraju Środka wzrósł o 7,7 proc. (prognoza 8 proc.), a w marcu produkcja przemysłowa wzrosła jedynie do 8,9 proc. r/r (prognoza 10 proc. r/r).

"W tym momencie powstaje otwarte pytanie o 'dołek' chińskiej gospodarki, który mieliśmy już mieć po odczytach za 4Q'12 i czas oczekiwania na powrót do dynamicznego wzrostu. Jeśli nowe informacje z największej gospodarki Azji nie są jeszcze w cenach akcji (sądząc po piątkowym handlu na KGHM chyba nie) może być nam ponownie dość trudno rosnąć, a z kolei ryzyko korekty na gorącym amerykańskim parkiecie może wzrosnąć, co też nam nie pomoże" - uważa ekonomista.

Dodatkowo dziś na notowania wpływ będą mieć dane makro z Ameryki. O 14.30 poznamy indeks NY Empire State za kwiecień (7 pkt.), a przed zakończeniem sesji, bo o 16.00, indeks rynku nieruchomości – NAHB za kwiecień (45 pkt.). Dodatkowo w centrum zainteresowania inwestorów znajdzie się zapewne wystąpienie publiczne szefa ECB - Mario Draghiego, które wysłuchamy o 15.00. Warto również nadmienić, że dziś GPW migruje na nowy system transakcyjny UTP, a jutro będzie dzień bez sesji.

INDEKSY W AZJI - 15.04.2013
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)1133,99-14,58-1,27%
NIKKEI 22513275,66-209,48-1,55%
HANG SENG21772,67-316,38-1,43%
SHANGHAI SE COMPOSITE2181,94-24,76-1,12%
SHENZHEN SE COMPOSITE900,46-12,18-1,34%
TAIWAN TAIEX7763,53-58,10-0,74%
KOSPI1920,45-3,78-0,2%
S&P/ASX 2004967,91-45,63-0,91%
MSCI ASIA APEX 50855,85-6,36-0,74%
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: ISBnews
Tematy: giełda
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj