Według niego, z przeznaczonych na inwestycje w tym roku 1,8 mld zł, ok. 800 mln zostanie wydanych na projekty energetyczne oraz koksownicze.

"JSW od kilku lat kumuluje środki, nie przejada ich, ale służą one do realizacji strategicznych dla spółki inwestycji. Obecnie są one na rekordowym poziomie i sięgają 1,8 mld zł rocznie" - powiedział Zagórowski w rozmowie z ISBnews w kuluarach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

>>> Czytaj również: Europejski Kongres Gospodarczy: Najważniejsze wiadomości

Prezes wyjaśnił, że zgromadzone środki mogą także zostać wykorzystane, gdyby na rynku pojawiła się ciekawa okazja akwizycyjna. Według niego, szczególnie interesujące dla spółki jest powiększenie bazy zasobowej.

"Kryzys rodzi różne okazje i my jesteśmy przygotowani, by je wykorzystać. Skupiamy się jednak tylko na rynku polskim, nie mamy bowiem kompetencji do akwizycji zagranicznych" - wyjaśnił prezes JSW.

Reklama

Zagórowski zaznaczył jednak, że na dziś nie prowadzi żadnych zaawansowanych negocjacji w tej sprawie. Podobnie jak w przypadku sektora koksowniczego, gdzie mocno odczuwalne jest spowolnienie gospodarcze. Więcej natomiast dzieje się w energetyce.

"Chcemy natomiast mocno inwestować w energetykę, w małe, rozproszone źródła, szczególnie oparte na naszych odpadach, czyli metanie, gazie koksowniczym czy niskiej jakości węglu. Tutaj mocno się angażujemy, by być samowystarczalni energetycznie" - podkreślił Zagórowski.

Prezes wyliczył, że inwestycje będą dotyczyć rozbudowy ciepłowni przy koksowni Przyjaźń, w Radlinie oraz Wałbrzychu.

"Generalnie z 1,8 mld zł przeznaczonych na inwestycje ok. 1 mld trafi do segmentu górniczego, a pozostałe środki na koksownictwo i energetykę" - podsumował w rozmowie z ISBnews Zagórowski.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2012 r. w kopalniach JSW wydobyto 13,5 mln ton węgla.