Według Indeksu Nastrojów Inwestorów, w tym tygodniu 54,9 proc. inwestorów indywidualnych spodziewa się, iż w najbliższych sześciu miesiącach trend na GPW będzie pozytywny.

W poprzednim badaniu - przed tygodniem - wzrostów spodziewało się 56,6 proc. ankietowanych, podało Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII), które prowadzi badanie.

Dominacji trendu spadkowego spodziewa się 22,5 proc. inwestorów, którzy wzięli udział w ankiecie. Przed tygodniem było to 20,2 proc. ankietowanych. W badaniu bierze udział ponad 350 inwestorów.

"Udział byków rośnie nieustannie od 5 tygodni. Od końcówki kwietnia wzrósł o ponad 23 pkt. proc. z poziomu 31,3 proc. do 54,9 proc. obecnie. Odsetek ten jest bliski do poziomów skrajnych, które wcześniej wskazywały na 'przegrzanie' i bliską korektę. Jednak należy w tym miejscu przypomnieć, że poprzednio od listopada do grudnia 2012 roku utrzymywał się hurraoptymizm, a spadki zaczęły się dopiero na początku 2013 r. Zatem lepiej odbierać tak wysoki poziom jako sygnał wykupienia, który mówi aby wstrzymać się z zakupami bo ryzyko jest wysokie, niż sygnał sprzedaży. Odsetek niedźwiedzi, czyli inwestorów oczekujących niższych poziomów indeksów za 6 miesięcy wynosi 22,5 proc. i jest bardzo zbliżonych do inwestorów neutralnych. Przewaga byków nad niedźwiedziami wynosi zatem aż 32,4 pkt. proc." - czytamy w komentarzu do badania.

>>> Czytaj też: Sobolewski: Chińskie spółki na GPW to za mało, aby zapewnić Warszawie dominację w regionie