Trybunał Konstytucyjny: nauczyciele nadal bedą dostawać dodatki wyrównawcze do pensji

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
16 lipca 2013, 12:20
Nauczyciel
Nauczyciel/ShutterStock
Nauczyciele nadal będą dostawać dodatki wyrównawcze do pensji. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązek wypłacania jednorazowych dodatków uzupełniających dla nauczycieli jest zgodny z ustawą zasadniczą.

Dodatki wypłacane są przez samorząd, w sytuacji gdy w ciągu roku na wynagrodzenia przeznacza się mniej, niż wynika to ze średniego wynagrodzenia określonego w Karcie Nauczyciela.

Samorządy twierdziły, że przepis ten jest nie konstytucyjny, bo państwo nałożyło na samorząd obowiązek, na którego wypełnienie nie zapewniło środków. Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego państwo jednak zapewnia samorządom dochody na płacenie tego dodatku.

Przepis zaskarżyło 5 rad gmin. Są to Rada Gminy w Bochni, Rada Miejska w Chrzanowie, Rada Miejska w Inowrocławia, Rada Gminy w Stoszowicach i Rada Miejska w Zatorze. Skargi były rozpatrywane przez trybunał łącznie.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: IAR
Tematy: prawo
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj