Za 10 lat radomskie lotnisko będzie obsługiwało około 2 mln pasażerów - tak wynika z audytu zleconego przez marszałka Mazowsza. Port ma rozpocząć działalność we wrześniu. Jego budowę finansuje miasto.

To, co jeszcze kilkanaście lat temu wydało się nierealne, teraz staje się faktem. Radom, czternaste co do wielkości miasto w Polsce, będzie miał swoje lotnisko cywilne. Nie jest to tylko i wyłącznie kwestia ambicji, ale przede wszystkim potrzeb - przekonuje Tomasz Siwak, prezes spółki Port Lotniczy "Radom". Jego zdaniem, zainteresowanie portem jest coraz większe. Lotnisko wizytowali już przedstawiciele trzech najbardziej liczących się w Europie przewoźników.

W sens i powodzenie przedsięwzięcia wierzy prezydent miasta Andrzej Kosztowniak. Swój optymizm opiera na zapisach master planu. Dotąd samorząd przeznaczył na inwestycję niespełna 50 milinów złotych.

>>> Przeczytaj więcej o budowie radomskiego lotniska

Obecnie dobiega końca budowa terminala i drogi dojazdowej do lotniska. Port otrzymał już docelowy kod RDO, przydzielony przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych. Jest on używany m.in. podczas odprawy pasażerów oraz bagażu.

Radomskie lotnisko będzie czternastym w Polsce. Przed nim otworzono port w Świdniku, po nim ruszy - w Gdyni.