Neuca wspólnie z funduszem Penta zamierzają przejąć polskie aktywa holdingu Mediq.

W skład grupy Neuca w wyniku transakcji wejdzie hurtowy dystrybutor leków, ACP Pharma, podała spółka w komunikacie. Neuca zapłaci za zakup ACP Pharma ok. 203 mln zł.

Neuca "zamierza w konsorcjum z funduszem Penta Investments przejąć aktywa holdingu Mediq, znajdujące się w Polsce. W wyniku transakcji w skład Grupy Neuca wejdzie ACP Pharma, hurtowy dystrybutorów leków. Ponad 250 aptek należących do sieci Mediq trafi do portfela Penta Investments" - głosi komunikat.

Neuca przejmuje hurtową część ACP Pharma finansując zakup ze środków własnych. Cena zakupu hurtowego dystrybutora to ok. 203 mln zł (cena ta uwzględnia posiadane przez spółki hurtowe środki pieniężne w wysokości ok. 48,2 mln zł na koniec 2012.). Za detaliczny segment biznesu (Apteki Mediq) zapłaci Penta Investments blisko 229 mln zł, podano również.

"Przejęcie ACP Pharma jest elementem naszej strategii związanej ze zwiększaniem naszych udziałów w rynku. Strategię realizujemy dochowując wierności naszej filozofii: niekonkurowania z naszymi klientami. Z tego powodu przystąpiliśmy do konsorcjum z Penta Investments, która przejmuje detaliczną część biznesu holdingu Mediq" - powiedział prezes Neuca Piotr Sucharski, cytowany w komunikacie.

Dodał, że zakup ACP Pharma pozwoli znacząco przyspieszyć proces budowania wartości spółki dla akcjonariuszy, zwiększy pozycję konkurencyjną grupy oraz pozwoli dostarczyć klientom lepszą ofertę. Jednocześnie Neuca zamierza utrzymać markę ACP Pharma.

Przejęcie zostanie zrealizowane, jeżeli zgodę na nie wyda Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W najbliższym czasie spółka złoży do UOKIK odpowiedni wniosek w tej sprawie.

Hurtowa część ACP Pharma jest obecnie czwartym pod względem udziałów rynkowych dystrybutorem leków w kraju. W ubiegłym roku ACP Pharma miała 7% udziałów w rynku hurtu aptecznego.

Grupa Neuca jest największym hurtowym dystrybutorem farmaceutyków w Polsce. Jej udział rynkowy na koniec grudnia 2012 roku wynosił 27,6%. Leki dystrybuowane przez Neuca pochodzą od 700 czołowych producentów z całego świata. Grupa, poprzez spółkę Synoptis Pharma, prowadzi również działalność w zakresie zarządzania markami własnymi: Apteo i Nursea.