Najważniejsze jego elementy to zmniejszenie capex-u do 1,7 mln zł ze wzrostem udziału finansowania zewnętrznego, spadek zatrudnienia oraz plan zamrożenia płac w 2014 r.

"W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny węgla koksowego spadły o ok. 25%, energetycznego o ok. 12%, a koksu o ok. 28%. To sytuacja niezależna od nas, więc w kolejnych okresach, aby uniknąć ujemnego wyniku finansowego, będziemy musieli dostosować wewnętrznie po stronie kosztowej" - powiedział Zagórowski na konferencji prasowej.

Prezes dodał, że spółka już prowadzi m. in. sprzedaż zapasów, główie wegla koksowego. Podobnie w kolejnych miesiącach będzie wyglądać sytuacja z węglem energetycznym oraz koksem, ponieważ obecnie, w okresie letnim, trwa na tym rynku sezonowy zastój.

"W spółce spada także systematycznie zatrudnienie, ale nie będą to zwolnienia. Sterujemy bowiem przyjęciami, zatrudniając odpowiednio mniejszą liczbę pracowników w porównaniu z odchodzacymi na emeryturę. Na razie nie wprowadzamy także kosztownego dodatkowego dnia pracy w sobotę, a planowane wydobycie na poziomie 14 mln ton w 2014 r. chcemy osiągnąć w obecnej strukturze" - dodał Zagórowski.

Reklama

Prezes podkreślił także, że dużym ciężarem dla spółki w okresie spowolnienia gospodarczego są podwyżki płac w spółce. Dlatego zarząd zamierza wynegocjować ze związkami zawodowymi zamrożenie płac w przyszłym roku.

"Jednak tak naprawdę optymalizujemy każdy obszar działalności firmy, także w obszarze inwestycyjnym. Już teraz tegoroczny capex obcięliśmy do 1,7 mld zł, ale patrząc pragmatycznie nie wykluczamy, że w IV kw. może on zostać jeszcze zmniejszony" - zaznaczył prezes JSW.

Zagórowski zapewnił, że celem na bieżący rok jest wydobycie 13,7 mln ton węgla, z rosnącym udziałem koksującego. Wzrost o ok. 100 tys. ton wobec ubiegłego roku uda się, jego zdaniem osiągnąć, nawet przy lekkim zmniejszeniu inwestycji lub ich przesuwaniu na kolejne lata. Zmieni się także struktura finansowania.

"W górnictwie pozwoli nam to zmniejszać wypływ środków finansowych ze spółki. Natomiast w pozostałych segmentach czyli koksownictwie i energetyce chcemy, by wszystkie projekty były finansowane zewnętrznie lub np. leasingując majątek ruchomy" - podkreślił prezes.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2012 r. w kopalniach JSW wydobyto 13,5 mln ton węgla.