Mimo słabszego wyniku za I półrocze br., Grupa APS podtrzymuje prognozy na cały rok, ponieważ najwyższy historycznie backlog pozwoli na spokojną realizację planów całorocznych, poinformował agencję ISBnews prezes Piotr Szewczyk.

Natomiast w 2014 r. spółka planuje przeniesienie notowań z rynku NewConnect na parkiet główny, czemu może towarzyszyć nowa emisja akcji. Jednocześnie w ciągu kilku miesięcy możliwe są pierwsze akwizycje podmiotów z branży.

"Wyniki pierwszego półrocza są rezultatem przesunięcia kilku projektów na drugą połowę roku, więc nie mamy obaw o cały rok. Tym bardziej, że nasz backlog jest najwyższy w historii - na 30 czerwca wynosił 28,7 mln zł. Łącznie ze sprzedażą zrealizowaną w I połowie roku daje to kwotę 46,1 mln zł, cotanowi 62,2 proc. realizacji prognozowanej sprzedaży na 2013 rok" - powiedział Szewczyk w rozmowie z ISBnews.

W I półroczu 2013 r. przychody spółki wyniosły 17,4 mln zł, a strata netto 2,4 mln zł. Natomiast prognoza na bieżący rok zakłada osiągnięcie przychodów na poziomie 74,2 mln zł, EBIT 10,7 mln zł i zysku netto 8,4 mln zł. W jego ocenie, nie ma powodów do obaw o kolejne miesiące, tym bardziej, że spółka systematycznie pozyskuje kolejne zamówienia.

"Zbieramy już zamówienia na 2014 rok i może się okazać, że rok 2013 zakończymy kolejnym rekordowym backlogiem. Dlatego już teraz pracujemy nad zwiększaniem mocy produkcyjnych, zatrudniamy i szkolimy pracowników. " - podkreślił Szewczyk.

Prezes poinformował, że spółka planuje w najbliższym czasie rozwój dwutorowo – zarówno organicznie, jak i poprzez przejęcia podmiotów z branży.

"W ciągu kilku miesięcy poinformujemy o pierwszych akwizycjach, ale na teraz nie mogę zdradzać szczegółów, ponieważ cały czas prowadzimy rozmowy. Mówimy o podmiotach o przychodach od 10 do ponad 100 mln zł rocznie" - wyliczył prezes.

Według niego, część środków na finansowanie będzie pochodzić ze środków własnych. Może pojawić się także potrzeba finansowania zewnętrznego, w tym wsparcia się długiem.

"W przyszłym roku planujemy przeniesie spółki z NewConnect na rynek główny GPW, a temu wydarzeniu może towarzyszyć pozyskanie dodatkowego kapitału na finansowanie dalszego rozwoju, zwiększenia mocy produkcyjnych oraz na akwizycje" - podsumował Szewczyk.

APS Energia SA jest wiodącym producentem i dostawcą przemysłowych systemów zasilania awaryjnego na rynku polskim. Głównymi klientami APS są spółki z sektora energetycznego oraz nafty i gazu zarówno w kraju, jak i za granicą.