Decyzję w tej sprawie podjął wczoraj Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, podała spółka w komunikacie.

Do rejestracji akcji z emisji obligacji zamiennych na akcje dochodzi dopiero teraz ze względu na spór sądowy z dwojgiem akcjonariuszy, którzy próbowali zablokować wykonanie decyzji NWZ DM IDMSA z 18 września 2012 r. Sąd zabezpieczył ich powództwo, co czasowo uniemożliwiało dopuszczenie i wprowadzenie akcji na GPW. Ostatecznie jednak w obydwu sprawach orzeczenia sądu były korzystne dla IDMSA i spółka mogła w sierpniu tego roku rozpocząć procedurę rejestracji akcji serii K.

"Inwestorzy, którzy nabyli obligacje zamienne na akcje, będą mogli wreszcie w pełni korzystać ze swoich uprawnień" - powiedział wiceprezes DM IDMSA Rafał Abratański, cytowany w komunikacie.

Podkreśla, że pieniądze pozyskane w zeszłym roku z emisji spółka wykorzystała przede wszystkim do przeprowadzenia intensywnego procesu oddłużania, co znacząco wpłynęło na jej powrót do generowania zysku.

"Wczorajsza uchwała GPW jest kolejną już dobrą dla spółki informacją. W poniedziałek, 19 sierpnia, po opublikowaniu informacji o planach Polish American Investment Fund dotyczących zainwestowania w walory DM IDMSA notowania akcji firmy wzrosły o ponad 40%" - napisała też spółka. Abratański podkreśla, że był to największy wzrost kursu w historii spółki.

"Jestem przekonany, że zarówno PAIF, który osiągnął już wcześniej wysoki zysk na akcjach Idea TFI, jaki inwestorzy, którzy poszli za przykładem funduszu, będą usatysfakcjonowani zwrotem z inwestycji w nasze walory" - podsumował wiceprezes.

Polish American Investment Fund należy do znanej polskiej filantropki Blanki Rosenstiel, która w 1956 roku wyjechała do USA. Wraz ze swoim mężem, przekazała na cele charytatywne ponad 100 mln USD.

DM IDMSA funkcjonuje na rynku od 1993 roku. W 2005 r. DM IDMSA, jako pierwsze w Polsce biuro maklerskie, z sukcesem przeprowadził własną ofertę publiczną akcji o wartości 18 mln zł i zadebiutował na GPW.