Według naszych źródeł wartość transakcji może wynieść między 100 a 200 mln zł. Eksperci podkreślają, że firma, która kupi Centrozłom, może zyskać także kontrakt od KGHM.

Kazimierz Poznański, prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu, twierdzi, że spółką mogą być zainteresowani duzi gracze, liczący właśnie na to, by stać się poważnym partnerem dla KGHM. – Raczej widziałbym w tej roli inwestora branżowego niż finansowego – dodaje.

KGHM co roku zużywa ok. 60 tys. ton złomu miedzi, ponad 40 proc. tego, co sprzedaje się na krajowym rynku. Ze złomu produkuje ok. 120 tys. ton miedzi, niemal jedną czwartą tego, co wytwarza z zasobów wydobytych w polskich kopalniach.

Związkowcy KGHM obawiają się, że Centrozłom, który Polska Miedź kupiła raptem 3 lata wcześniej od Skarbu Państwa za prawie 180 mln zł, może teraz zostać sprzedany ze stratą. Rynek, choć rośnie (w 2012 r. o 13 proc.), boryka się z problemami związanymi m.in. z szarą strefą i niskimi cenami złomu (większość firm z branży zanotowała 20-, 30-proc. spadek obrotów). W KGHM dowiedzieliśmy się, że do transakcji nie dojdzie zapewne w tym roku. Spółka czeka bowiem na poprawę koniunktury, która zwiększy wycenę spółki.

Związkowcy dziwią się jednak decyzjom koncernu, który z jednej strony pozbywa się jednego z liderów rynku złomowego w Polsce, a z drugiej zapowiada zwiększenie produkcji miedzi ze złomu. – W 2010 r. tłumaczono, że zakup Centrozłomu to świetny biznes, bo spółka w ramach KGHM zwiększy skalę działalności i dostarczy surowiec do Huty Miedzi Legnica – wyjaśnia osoba związana ze spółką.

Reklama

Faktycznie KGHM wiąże spore nadzieje z rynkiem złomu – chce do 2017 r. przekształcić zakład w Legnicy w hutę, która specjalizowałaby się w przetopie złomu, również elektronicznego. Dlaczego zatem teraz KGHM zamierza sprzedać Centrozłom?

Decyzja o sprzedaży jest efektem audytu przeprowadzonego w ramach dezinwestycji, które w spółkach Skarbu Państwa zarządził jeszcze poprzedni minister skarbu Mikołaj Budzanowski. Według Herberta Wirtha, prezesa KGHM, Centrozłom nie zrealizował założonej strategii. Poza tym KGHM nie pozbędzie się całkiem udziałów w rynku złomu w Polsce. Koncern ma bowiem dwie spółki, które zajmują się hurtowym handlem na tym rynku. To legnicka firma Metrach, największy w kraju odbiorca złomu miedzi, oraz Ecoren. KGHM połączy obie i to właśnie Ecoren będzie teraz realizować złomową strategię.

>>> Czytaj też: Tania miedź i podatek uderzyły w KGHM