Szef BBN Stanisław Koziej jeszcze przed posiedzeniem powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że nowy dokument jest konieczny, ponieważ obecna strategia powstała w 2007 roku. Wiele zagadnień w niej opisanych dezaktualizuje się - podkreślił minister Stanisław Koziej.

Nowa strategia będzie dokumentem, który w kompleksowy sposób opisze zagadnienia związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem, zarówno tym w wymiarze cywilnym, jak i militarnym oraz wewnętrznym i zewnętrznym. Duży nacisk zostanie położony na rozwój własnych zdolności obronnych, o czym wielokrotnie mówił perzydent Bronisław Komorowski.

W drugiej kolejności będzie mowa o wzmacnianiu struktur obronnych NATO. Nieco na dalszy plan zejdą natomiast misje zagraniczne wojska, takie jak obecnie prowadzona misja w Afganistanie, czy wcześniej w Iraku.

Członkom Rady Bezpieczeństwa Narodowego stan prac nad strategią przedstawi wiceszef MON, Robert Kupiecki. Jest on przewodniczącym międzyresortowego zespołu, który od kilku miesięcy pracuje nad dokumentem.