Rosną także przychody firmy. – W 2011 roku, kiedy uruchomiliśmy pierwsze wypożyczalnie, mieliśmy 1,3 mln zł przychodów – mówi prezes Nextbike Polska Tomasz Wojtkiewicz. – W 2012 r. zwiększyliśmy je do 3,1 mln zł, a w tym roku spodziewamy się wyniku rzędu 6,5 mln zł.

Łącznie firma posiada 240 stacji, z których można wypożyczyć 3201 rowerów. Tylko w tym roku liczba wypożyczeń wyniosła prawie 2 miliony.

Nextbike udostępniało w tym roku rowery we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Opolu oraz Sopocie. Firma rozbudowuje też istniejącą już sieć rowerów miejskich w Krakowie.

Sieć wypożyczalni w Warszawie, największa spośród prowadzonych przez Nextbike, składa się obecnie ze 173 stacji. Umowa z miastem na lata 2012-2016 opiewała początkowo na prawie 20 mln zł, ale w związku z zamówieniami uzupełniającymi, samorząd płaci ponad 600 tys. zł miesięcznie w okresie, kiedy system jest aktywny, czyli od kwietnia do końca listopada.

>>> Czytaj też: Kradzieże rowerów - ubezpieczyciel w Czechach zrobił eksperyment

Z kolei w Poznaniu samorząd nie płaci firmie, która za to pobiera pieniądze z wynajmu rowerów oraz z reklam na nich umieszczanych.

Nie wszystkie stacje rowerowe są jednak zamawiane przez miasta. 11 proc. zasobu Nextbike stanowią stacje sponsorskie.

Prywatnie finansowanych wypożyczalni jest w całym kraju 28, z czego 18 znajduje się we Wrocławiu, 9 w Warszawie i jedna w Opolu. Wypożyczalnia przy siedzibie Orange Polska powstała na przykład na skutek próśb samych pracowników. Z kolei stacja przy warszawskim centrum handlowym Arkadia jest drugą najpopularniejszą w mieście – w sezonie skorzystało z niej 53 tys. osób.

– Sponsorzy widzą w inwestycji w stację rowerową przy własnym obiekcie możliwość zwiększenia rotacji klientów, ułatwienia komunikacyjne dla pracowników, podniesienie atrakcyjności lokalizacji czy też działania proekologiczne i prozdrowotne – tłumaczy Tomasz Wojtkiewicz.

Wypożyczalniami zainteresowane są kolejne miasta. W przyszłym roku sieć Nextbike Polska bierze udział w przetargach, dzięki którym sieć wypożyczalni może się powiększyć o co najmniej siedem nowych systemów i 1840 rowerów.

>>> Czytaj też: Rowery Creme Cycles jeżdżą po ulicach największych metropolii świata