Prezentujemy przegląd najciekawszych artykułów z prasy o tematyce ekonomicznej.

Dziennik Gazeta Prawna

 • WB Electronics chce uczestniczyć w europejskim programie budowy dronów

WB Electronics chce włączyć się w europejski program budowy systemów bezzałogowych. Sojuszników szuka m.in. we Francji. >>> Czytaj całość

 • Ruszamy na podbój kosmosu. Powstanie Polska Agencja Kosmiczna

Polska Agencja Kosmiczna ma używać skrótu POLSA, od angielskiego tłumaczenia polskiej nazwy. Dziś projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do marszałek Sejmu. >>> Czytaj calość

 • Dworce kolejowe: Oto osiem deweloperskich projektów PKP

W okolicach stołecznego Dworca Gdańskiego już zaczęła się ostra gra o udział w biznesie. >>> Czytaj całość

 • Irlandzki rząd odzyskuje pieniądze wyłożone na ratowanie banków

Największy bank kraju zaczął wczoraj spłacanie długów wobec skarbu państwa. >>> Czytaj całość

Puls Biznesu

 • Podatek dla rolników ciągle w lesie

Premier zapowiadał go w expose, ale żadne ministerstwo nie pracuje nad stosownym projektem. O skomplikowanych losach podatku dochodowego dla rolników pisze "Puls Biznesu". >>> Czytaj całość

 • Autoszkody dzielą ubezpieczycieli

Bezpośrednia likwidacja szkód to święty Graal branży ubezpieczeniowej. Wprowadzenie tego ułatwienia dla klientów było zapowiadane od kilku lat. Jednak dopiero teraz Polska Izba Ubezpieczeń zabrała się poważnie do pracy nad tym rozwiązaniem. Pilotaż ma rusyzc w przyszłym roku. Nie wiadomo jednak, czy do niego dojdzie, bo małym ubezpieczycielom ten pośpiech się nie podoba. Ich zdaniem, bezpośrednia likwidacja szkód to woda na młyn dużych towarzystw. Umocni ich pozycje na rynku kosztem mniejszych, które od kilku lat coraz skuteczniej wyrywają im klientów.

Rzeczpospolita

 • E-sklepy liczą na świąteczny boom

44 proc. sklepów internetowych prognozuje wyższą sprzedaż niż rok wcześniej. Niemal co drugi konsument planuje kupić prezenty świąteczne przez Internet. Zainteresowanie ofertą sklepów internetowych wzrasta o 30 proc. w listopadzie i grudniu.

 • Telewizor na święta od operatora

Sieci komórkowe kuszą klientów przed Gwiazdką: Play daje najnowszego smartfona Apple z Internetem LTE, a Plus i Cyfrowy Polsat – telewizory Samsunga. Operatorzy liczą na wzrost sprzedaży telefonów i tabletów, a także akcesoriów, takich jak słuchawki, uchwyty samochodowe, ładowarki bezprzewodowe i wymienne obudowy.

 • Kurczaki szykują się do RPA

Wartość eksportu polskiej żywności do RPA może wzrosnąć do 200 mln USD rocznie, wynika z wypowiedzi radcy Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji polskiej ambasady w RPA Ryszarda Nowosielskiego dla "Rzeczpospolitej". Polskie firmy mają szansę na duży eksport żywności do Republiki Południowej Afryki. Południowoafrykańscy importerzy mięsa i drobiu chcą jak najszybciej podpisać kontrakty z polskimi dostawcami. "Możemy zarabiać na tym rynku 200 mln USD rocznie" – powiedział „Rz" Nowosielski. W grę wchodzi zwłaszcza eksport kurczaków, wieprzowiny i cielęciny oraz mleka, podała gazeta.

Gazeta Wyborcza

 • Za Atlantykiem koniec kryzysu motoryzacji

Koncerny samochodowe w USA biły w listopadzie rekordy sprzedaży. Amerykanie kupią w tym roku najwięcej aut od 2008 roku, kiedy zaczął się kryzys – pisze Gazeta Wyborcza. Tylko w zeszłym miesiącu na drogi Stanów Zjednoczonych wyjechało 1 mln 245 tys. nowych aut. To o 9 proc. więcej, niż przed rokiem – wynika z szacunków Autodata. W Polsce rynek motoryzacyjny nie może liczyć na taką hossę. W minionym miesiącu Polacy zarejestrowali po raz pierwszy nieco ponad 28 tys. nowych samochodów osobowych i dostawczych. W sumie od stycznia na polskie drogi wjechało 266,4 tys. nowych aut, o 0,7 proc. więcej niż przed rokiem.

 • Ceny śmiecą w śmieciach

Są już pierwsze kary dla gmin w związku z obowiązującą od pół roku ustawą śmieciową. Jak pisze Gazeta Wyborcza, część odpadów ciągle trafia na nielegalne wysypiska, a jeden z przepisów jest niekonstytucyjny – chodzi o brak w ustawie śmieciowej górnej granicy opłaty za wywóz odpadów. Parlament na 18 miesięcy na usunięcie tej wady. Firmy stosują też rażąco niskie ceny w przetargach. Dochodzi nawet do tego, że w niektórych gminach, firmy, które je obsługują, mają odbierać śmieci raz na trzy miesiące.