Rynek dóbr luksusowych w Polsce ma się coraz lepiej, ale mimo to jest jeszcze w początkowej fazie rozwoju. Szacuje się, że jego wartość wynosi około 13 miliardów złotych.

Z danych firmy doradczej KPMG wynika, że szybko przybywa też osób, które uznaje się za bogate i zamożne - jest ich już blisko 800 tysięcy - chodzi o tych, którzy rocznie zarabiają minimum 85 tysięcy złotych brutto.

Jeden z autorów raportu Andrzej Marczak z KPMG zaznacza, że wraz ze wzrostem zamożności społeczeństwa rośnie liczba potencjalnych nabywców. Jednak, jak podkreśla, mimo że jesteśmy coraz bogatsi, ale bardzo daleko nam jeszcze do krajów Europy Zachodniej - zarówno jeśli chodzi na liczbę osób najbogatszych, jak i pod względem zamożności przeciętnego mieszkańca. Niemniej jednak luksusowe firmy światowe widzą potencjał naszego rynku i coraz liczniej są tu obecnie.

Z badania wynika poza tym, że w polskim rynku dóbr luksusowych największe miejsce mają ekskluzywne samochody (40 procent wartości całego rynku). Dużą popularnością wśród zamożnych Polaków cieszą się także luksusowa odzież i dodatki, a także wysokiej klasy usługi hotelowe oraz prestiżowe nieruchomości.
Prezentacja tegorocznego raportu odbyła się w jednej z nich w budynku zwanym Szklany Żagiel na Złotej 44 w Warszawie.


W badaniu wzięło udział wzięło udział 59 firm zajmujących się sprzedażą dóbr i usług luksusowych w Polsce, na podstawie 71 kwestionariuszy.