Dzisiejsza sesja na warszawskiej giełdzie nie była korzystna dla debiutującej Energi. Kurs gdańskiej spółki był na otwarciu o 0,3 proc. niższy od ceny emisyjnej i wyniósł 16,95 zł, by po chwili spaść o 10 proc. do poziomu 15,4 zł. Finalnie kurs na zamknięciu był o 5,35 proc. niższy od ceny emisyjnej i wyniósł 16,09 zł.

W ramach oferty publicznej Skarb Państwa sprzedał łącznie 141 522 067 akcji serii AA, stanowiących 34,18 proc. kapitału. Cena emisyjna Energi wynosiła 17 zł, a wartość brutto całej oferty sięgnęła ponad 2,4 mld zł. To największe IPO w Europie Środkowo-Wschodniej oraz największa pierwotna oferta publiczna na GPW od czasu debiutu Jastrzębskiej Spółki Węglowej w lipcu 2011 roku. Wartość oferty JSW wyniosła wówczas 5,37 mld zł.

Wszystko o debiucie Energii: przeczytaj więcej artykułów na temat IPO spółki

Energa weszła na GPW jako 449 spółka notowana na głównym parkiecie. Jest to 20 spółka debiutująca na warszawskim parkiecie w tym roku.

Akcje pracownicze pociągnęły kurs w dół

Reklama

Analitycy nie byli zbyt optymistycznie nastawieni co do wysokości kursu na debiucie Energi. Wśród zarządzających funduszami inwestycyjnymi przeważały opinie, że cena akcji spółki wzrośnie najwyżej o kilka procent bądź też będzie oscylować w okolicach ceny z IPO.

Zdaniem specjalistów, sektor energetyczny jest obecnie dość mało atrakcyjny, a branża nie spełnia oczekiwań inwestorów dotyczących wysokości dywidend. Co więcej, energetykę czekają bardzo duże inwestycje, dlatego duże wydatki na modernizację mocy produkcyjnych są jedną z większych obaw pojawiających się na rynku.

Kurs akcji pociągnęła w dół duża podaż akcji pracowniczych, które weszły do obrotu w momencie debiutu. Stanowią one kilkanaście procent kapitału spółki.

Przeczytaj więcej o prognozach kursu Energi w dniu debiutu na GPW.

Grupa Energa to jeden z trzech największych sprzedawców energii elektrycznej w Polsce pod względem ilości energii sprzedawanej do odbiorców końcowych. Według stanu na koniec 2012 roku, udział spółki w rynku sięgał 17 proc.

Kiedy drugi etap prywatyzacji?

Decyzje w kwestii drugiego etapu prywatyzacji Energi lub jej udziału w budowie energetycznego czempiona będą podejmowane po aktualizacji polityki energetycznej państwa, która może nastąpić do połowy przyszłego roku, wynika z wypowiedzi ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego, cytowanego przez agencję ISB.

"Budowana jest aktualizacja polityki energetycznej państwa, co będzie wpływało na decyzję, jak zarządzić tymi aktywami. Myślę, że do połowy przyszłego roku powinniśmy mieć decyzję, jeśli chodzi o politykę energetyczną państwa. Po tym dokumencie rządowym będziemy rozmawiali" - powiedział Karpiński dziennikarzom podczas debiutu Energi na GPW.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie / Bloomberg / John Guillemin