Inicjatywa cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, ponieważ tego dnia za bilet na dowolny seans 2D trzeba zapłacić 11 zł, czyli o ponad połowę mniej niż w zwykły weekend. Właściciele kin są zadowoleni z frekwencji, ale na razie nie chcą ujawniać, ile tego dnia sprzedano biletów. – Święto Kina cieszyło się w naszej sieci sporym zainteresowaniem widzów – mówi Anna Koczarska, reprezentująca sieć 32 kin Helios. Dodaje, że trwa jeszcze liczenie sprzedanych biletów.

Z wyników zadowolona jest także sieć Cinema City, właściciel 32 multipleksów. – Nasz system sprzedaży obsłużył cały niedzielny ruch. To był dla nas świetny dzień – podkreśla Joanna Kotłowska z Cinema City International.

W ciągu trzech kwartałów 2013 r. operatorzy sprzedali 25,9 mln biletów, o 6,1 proc. mniej niż rok temu i uzyskali z tego tytułu 474,3 mln zł, o 7,8 proc. mniej niż rok temu.

Branża liczy na to, że wyniki poprawią się dzięki zapowiedzianym premierom. 25 grudnia na ekrany wchodzi kolejna część „Hobbita”. Poprzednia zgromadziła w kinach rekordową liczbę 2 mln widzów. – W 2014 r. frekwencję w kinach będą napędzać polskie produkcje „Miasto 44” i „Jack Strong” – uważa Natalia Kaleta-Nguyen z Multikina. Jej zdaniem sprzedaż biletów wzrośnie też dzięki premierze drugiej części animacji dla dzieci „Jak wyszkolić smoka”.

Niedzielne świętowanie nie obyło się jednak bez zgrzytów. Przykrą niespodziankę mieli np. widzowie, którzy odwiedzili w niedzielę rano Multikino Targówek w Warszawie. Chętnych do kina było tam tak wielu, że posłuszeństwa odmówił system informatyczny służący do sprzedaży biletów. Obsługa kina wypisywała je ręcznie. W rezultacie widzowie czekali ponad godzinę w kolejce, a gdy znaleźli się na sali, często okazywało się, że ich miejsca są zajęte, ponieważ wcześniej sprzedano je przez internet.

>>> Czytaj też: Kino tańsze niż wypożyczenie filmu DVD