Najbezpieczniejsze banki Europy Środkowo-Wschodniej – grudzień 2013

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
20 stycznia 2014, 03:50
Kula ziemska
Kula ziemska/ShutterStock
Z grudniowego wydania magazynu „Global Finance” wynika, że banki z Polski umocniły swoją pozycję na liście najbezpieczniejszych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Z pierwszej dziesiątki wypadły dwa banki rosyjskie.

Zestawienie od pierwszego do siódmego miejsca wygląda identycznie jak w poprzednim rankingu magazynu „Global Finance”. Niezmiennie pierwsze dwa miejsca zajmują instytucje z Czech - Česká spořitelna i Komerční banka. Miejsca od trzeciego do szóstego zajmują banki działające w Polsce: PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski i BRE Bank. Na siódmym miejscu znalazł się rosyjski Vnesheconombank.

W aktualnym rankingu Bank Handlowy w Warszawie wyparł z ósmego miejsca rosyjski Sberbank, który znalazł się tym razem na miejscu dziewiątym. Listę 10 najbezpieczniejszych banków z Europy Środkowo-Wschodniej zamyka Bank Zachodni WBK (w poprzedniej edycji rankingu miejsce to należało do rosyjskiego Rosbanku).

Lista

  1. Česká spořitelna (Czechy);
  2. Komerční banka (Czechy);
  3. Bank PKO BP (Polska);
  4. Bank Pekao (Polska);
  5. ING Bank Śląski (Polska);
  6. BRE Bank (Polska);
  7. Vnesheconombank (Rosja);
  8. Bank Handlowy w Warszawie (Polska) 
  9. Sberbank (Rosja);
  10. Bank Zachodni WBK (Polska)

O rankingu:

Ranking najbezpieczniejszych banków Europy Środkowo-Wschodniej jest częścią większego zestawienia, obejmującego banki w Europie Zachodniej, Azji, Bliskim Wchodzie i Afryce, Ameryce Północnej, Ameryce Łacińskiej oraz „Australazji”.

Ranking utworzono w oparciu o długoterminowe ratingi kredytowe oraz wielkość aktywów instytucji finansowych na podstawie danych agencji Moody’s, Standard&Poor’s oraz Fitch. Pełny ranking został opublikowany w grudniowym wydaniu magazynu „Global Finance”.

>>> Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny? Zobacz, jakie wymagania dochodowe mają poszczególne banki

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: Media
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj