Przetarg wygrany przez Pesę dotyczył dostawy 22 wagonów piętrowych i dwóch lokomotyw do obsługi pociągów uruchamianych w systemie „push-pull", natomiast ZNTK Mińsk Mazowiecki ma wykonać naprawy i modernizacje 72 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) serii EN57.

"Rok 2014 rozpoczęliśmy od rozstrzygnięcia przetargów na jedne z największych inwestycji taborowych spółki. Do końca przyszłego roku blisko ¼ taboru przejdzie gruntowną modernizację, a park taborowy spółki powiększy się o dwie nowe lokomotywy oraz 22 piętrowe wagony. Naszym priorytetem jest ciągłe podnoszenie standardu oferowanych usług, a inwestycje taborowe są w tym zakresie niezwykle ważne. Dostawa nowych „piętrusów" oraz lokomotyw jest kolejnym krokiem do umocnienia naszej pozycji lidera na rynku pasażerskiego transportu kolejowego w Polsce (...)" - powiedział członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich Czesław Sulima, cytowany w komunikacie.

W obu przetargach złożono dwie oferty. Poza zwycięzcami w obu przetargach udział brał Newag. 

>>> Polecamy: Polska Pesa podbija świat: jak się zdobywa kontrakty w Niemczech i w Rosji?

Dostawy pojazdów przez Pesę będą następowały w okresie styczeń - sierpień 2015 roku. Natomiast przetarg wygrany przez ZNTK Mińsk Mazowiecki obejmował naprawę i modernizację 72 EZT, w tym 45 napraw w poziomie utrzymania P4 oraz 27 napraw w poziomie utrzymania P5 wraz z modernizacją wszystkich pojazdów. Realizacja inwestycji w przypadku modernizacji 27 EZT potrwa do końca listopada 2015 roku, pozostałe jednostki mają zostać oddane do eksploatacji najdalej do końca grudnia 2015 roku.

Pesa Bydgoszcz zajmuje się budową, modernizacją i naprawą taboru szynowego. Produkuje tabor kolejowy i tramwajowy na rynki krajowy i zagraniczne.

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego "Mińsk Mazowiecki" to firma wchodząca w skład konsorcjum PESA S.A. / ZNTK "Mińsk Mazowiecki" S.A., zajmująca się przeprowadzaniem przeglądów, napraw i modernizacji taboru kolejowego.

>>> Czytaj też: Przetarg na dostawę 20 EZT dla PKP Intercity: oferta Pesy najkorzystniejsza