"W ostatnich tygodniach obserwujemy osłabienie sprzedaży na rynki wschodzie. Sytuacja jest złożona i nieprzewidywalna, więc liczymy się z tym, że ten rok będzie słabszy, jeśli chodzi o sprzedaż na te rynki. Na razie jednak trzymamy się wersji optymistycznej wewnętrznego planu sprzedażowego na 2014 r. Mam nadzieję, że ewentualny spadek sprzedaży na wschodzie nadrobimy bez problemów na innych rynkach m.in. chiński i indyjskim" - powiedział Wieczorkowski podczas konferencji prasowej.

Sprzedaż na rynki wschodzie stanowiła w ub.r. ok. 18% ogólnej sprzedaży Sonela, zaś eksport - ok. 40 proc. przychodów. Coraz większego znaczenia będą nabierały spółki w Chinach i Indiach, powołane w ostatnim czasie. Ta druga ma osiągnąć rentowność już w br.

Według zapewnień Wieczorkowskiego, Sonel ponownie wypłaci akcjonariuszom dywidendę, jednak będzie ona niższa niż rok temu, kiedy wyniosła 0,44 zł na akcję. Zarząd będzie rekomendował wypłatę ok. 0,30 zł na akcję co ma bezpośredni związek z planowanymi inwestycjami.

"Czekają nas przede wszystkim inwestycje w związku z powołaniem z chińskim partnerem Holley Metering spółki Foxytech, która będzie produkować inteligentne liczniki energii. Chcielibyśmy, aby spółka osiągnęła w br. pełną zdolność operacyjną, czyli posiadała gotowe linie montażowe oraz wszelkie niezbędne atesty do sprzedaży na rynki europejskie" - stwierdził Wieczorkowski.

>>> Czytaj też: Sonel ma zgodę UOKiK na stworzenie JV z partnerem z Chin

Spółka podała wcześniej, że szacowane nakłady inwestycyjne po stronie Sonela to kilka milionów złotych, a docelowy potencjał produkcyjny ma wynosić - zależności od popytu na rynku polskim i UE - od około 250 tys. do ponad 700 tys. inteligentnych liczników energii elektrycznej rocznie.

Do 2020 r. tylko w Polsce ma być wymienionych 16 mln urządzeń, kosztem około 6 mld zł. Przewagą konkurencyjną Sonela ma być atrakcyjna cena liczników przy zachowaniu wszelkich wymaganych parametrów technicznych i jakościowych.

Sonel jest polskim producentem wysokiej jakości przyrządów pomiarowych dla elektroenergetyki i telekomunikacji. Przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 53,19 mln zł w 2013 r. wobec 50,48 mln zł rok wcześniej.