"Blok energetyczny, który zacznie działać w Tychach w 2016 r. będzie spalać węgiel bardzo efektywnie i ekologicznie. Dzięki inwestycjom takim jak ta w 2020 r. będziemy mieli najnowocześniejsze moce wytwórcze w Europie. W ciągu 6 lat za 30 mld zł powstaną bloki o łącznej mocy 5 tys. MW. To około 13% polskiego zapotrzebowania na energię" - powiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński, cytowany w komunikacie.

Prace związane z budową bloku energetycznego rozpoczęto w grudniu 2013 r. Do tej pory wykonano już główny fundament kotła fluidalnego. Zgodnie z harmonogramem, w kolejnym etapie nastąpi montaż konstrukcji stalowej budynku kotłowni oraz prowadzone będą prace związane z wykonaniem fundamentu maszynowni i turbozespołu, podano również.

Tauron przypomina, że inwestycja jest drugim etapem realizowanego projektu budowy nowych mocy w tyskim zakładzie. Obejmuje budowę bloku ciepłowniczego o mocy 50 MWe i 86 MWt z kotłem fluidalnym, turbiną ciepłowniczo-kondensacyjną wraz z gospodarkami towarzyszącymi i niezbędną infrastrukturą. Wcześniej (w latach 2008-2012) - w ramach realizacji pierwszego etapu - przebudowano kocioł węglowy bloku na jednostkę spalającą w 100% biomasę oraz zabudowę kotła rusztowego. Koszty całego projektu (pierwszego i drugiego etapu) szacowane są na 782,5 mln zł, z czego budowa bloku pochłonie ok. 618,5 mln zł.

"Grupa Tauron konsekwentnie realizuje strategię korporacyjną, której celem jest zapewnienie efektywnych i ekologicznych mocy wytwórczych. Ważną rolę w tym zadaniu spełnia tyska elektrociepłownia. Inwestycja, która obecnie jest tam realizowana, zapewni wysokie parametry sprawnościowe przy znacznie obniżonym oddziaływaniu na środowisko. Na początku ubiegłego roku na terenie tego zakładu otworzyliśmy blok biomasowy o mocy 40 MW" - powiedział prezes zarządu Tauron Polska Energia Dariusz Lubera.

>>> Czytaj też: Tauron zwiększył inwestycje o 8,8 proc. w 2013 r.

Reklama

"Dowodem na nasze proefektywnościowe i proekologiczne podejście są także inne inwestycje zrealizowane w 2013 r., jak np. nowoczesny, kogeneracyjny blok w Elektrociepłowni Bielsko-Biała, blok biomasowy w Stalowej Woli (20 MW) oraz dwa parki wiatrowe w Wicku i Marszewie (o łącznej mocy 122 MW). W naszym portfelu wytwórczym znajdą się także bloki gazowe. Jednostka o mocy 450 MW powstaje w Stalowej Woli, budowa podobnego bloku przygotowywana jest w Elektrowni Łagisza" - dodał prezes.

Inwestycja w ZW Tychy jest jednym z głównych projektów realizowanych przez Tauron Ciepło. Zakład Wytwarzania Tychy jest wiodącym producentem ciepła dla klientów z terenu miasta oraz firm działających w Tyskiej Podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Po zakończeniu projektu źródło będzie dostosowane do zaostrzonych norm emisyjnych.

>>> Czytaj też: Wyniki Taurona za 2013 r. wyższe od oczekiwań rynku, przy spadku kosztów

Grupa Tauron jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej w Polsce, a także największym dystrybutorem i największym sprzedawcą energii elektrycznej. W skład Grupy Tauron wchodzą m.in. Tauron Wytwarzanie, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż, Tauron Obsługa Klienta, Południowy Koncern Węglowy, Tauron Ekoenergia oraz Tauron Ciepło.