Podczas gdy amerykańska giełda bije kolejne rekordy, posiadacze jednostek funduszy inwestujących w polskie akcje nie mają powodów do zadowolenia – wynika z comiesięcznego rankingu TFI przygotowywanego dla DGP przez firmę Expander.

W czerwcu ich jednostki straciły na wartości przeciętnie 1,06 proc. Jeszcze gorzej wypadły fundusze małych i średnich spółek, które okazały się jedną z najgorszych inwestycji. W minionym miesiącu przyniosły stratę wynosząca 1,5 proc., a w ciągu trzech miesięcy aż 5 proc.

– Trzeba jednak dodać, że ci, którzy zainwestowali w tego typu fundusze przed rokiem, nadal mogą cieszyć się przyzwoitymi zyskami. W przypadku funduszy akcji MIŚ jest to przeciętnie nieco ponad 16 proc. – wskazuje Jarosław Sadowski, główny analityk firmy Expander.

Najlepszą inwestycją czerwca okazał się natomiast niespodziewanie fundusz inwestujący w złoto, PKO Złota. Ci, którzy zainwestowali w niego pod koniec maja zyskali aż 14,29 proc. Informacja ta może być dla wielu zaskakująca, gdyż żółty metal jeszcze w ubiegłym roku był kojarzony raczej ze znacznymi stratami, a nie zyskami.

– Kolejną niespodzianką mogą być bardzo dobre wyniki funduszy akcji rosyjskich. Po silnych spadkach w pierwszym kwartale notowania akcji w Rosji wróciły już w okolice poziomu z początku roku. Najwięcej zarobili ci, którzy zainteresowani się nimi ok. 3 miesiące temu. Mogli zarobić nawet ok. 10 proc. – mówi specjalista Expandera.

>>> Zobacz też ranking majowy: Maj miesiącem TFI. 80 proc. funduszy z dodatnim wynikiem

Wśród najlepszych inwestycji czerwca znalazły się fundusze inwestujące w akcje amerykańskie. Dla przykładu MetLife Akcji Amerykańskich zyskał w minionym miesiącu aż 3,25 proc.

Warto oczywiście także zwrócić uwagę nie tylko na to, jakie fundusze radziły sobie najlepiej, ale także na to, które TFI uzyskały najlepsze wyniki. Biorąc pod uwagę średnią stopę zwrotu z okresu miesiąca, 3 miesięcy, 12 miesięcy i 36 miesięcy najlepiej wypadło Noble TFI. Duża w tym zwycięstwie zasługa funduszu Noble Fund Stabilnego Wzrostu Plus, który okazał się najlepszy w grupie Fundusze stabilnego wzrostu krajowe. Drugie miejsce na podium zajął ING TFI. Jemu z kolei pomogły szczególnie fundusze akcji zagranicznych, m.in. ING (L) Japonia. Dzięki odbiciu na tokijskiej giełdzie fundusz ten był drugą najlepszą inwestycja czerwca.

Trzecie miejsce przypadło natomiast Copernicus TFI. Jego fundusz Copernicus Akcji Dywidendowych okazał się najlepszym w swojej grupie. Trzeba jednak dodać, że towarzystwo to zarządza również najsłabszym funduszem pierwszego półrocza – Copernicus Dłużnych Papierów Korporacyjnych.

– Dla przypomnienia historia niepowodzeń funduszu zaczęła się jeszcze w grudniu 2013 roku, kiedy stracił on 3 proc., następnie w styczniu 2014 roku zanotował dużą stratę wynoszącą 14,55 proc. Wynikało to przede wszystkim z bardzo agresywnej polityki inwestycyjnej oraz konieczności przeszacowania wartości aktywów, która doprowadziła do ogromnego spadku jednostki uczestnictwa w ciągu zaledwie jednego dnia – wskazuje Jarosław Sadowski.

>>> Polecamy: Fundusze inwestycyjne nieruchomości komercyjnych okazały się porażką