Parlament uchwalił tzw. pakiet ustaw kolejkowych. Ustawy mają zmniejszyć kolejki do lekarzy specjalistów i usprawnić leczenie onkologiczne.

Pakiet ma wejść w życie od nowego roku. W Senacie bez poprawek odbyło się głosowanie nad trzema ustawami. Jeszcze w środę zajmował się nimi Sejm. Teraz czekają na podpis prezydenta.

Ustawy mają zmniejszyć kolejki do lekarzy specjalistów i usprawnić leczenie onkologiczne. Pacjenci, u których lekarz podejrzewa nowotwór albo go zdiagnozuje będą dostawać zieloną kartę leczenia onkologicznego. Na jej podstawie będą korzystać z szybkiej diagnostyki i wizyt u specjalistów bez skierowania.

Nowe przepisy znoszą limity na leczenie onkologiczne w tych ośrodkach, które zapewnią odpowiednią jakość i będą robić to w wyznaczonym terminie. Zwiększona będzie rola lekarza pierwszego kontaktu w zlecaniu badań i wykrywaniu nowotworów.

Senatorowie opozycji sprzeciwiali się tak szybkiemu przyjmowaniu ustaw, do których prawnicy mieli szereg uwag. Natomiast senatorowie PO mówili, że biuro legislacyjne proponowało głównie stylistyczne poprawki, które będzie można wprowadzić po implementacji prawa.

Samorządy: lekarski i pielęgniarski zgłaszały szereg uwag do projektów ustaw ale nie zostały one uwzględnione. Jednym z zarzutów było brak wskazania środków finansowych na wprowadzenie zmian. W związku z tym, pieniądze będą zabrane z innych świadczeń opieki zdrowotnej i to spowoduje tam kolejki - argumentują lekarze i pielęgniarki.

>>> Czytaj także: 68 proc. Polaków krytycznie ocenia służbę zdrowia. Rośnie liczba zadowolonych