Polski skład wymalowany w barwy DB Regio budzi spore zainteresowanie podczas największych na świecie targów kolejowych InnoTrans. Oficjalna premiera rozpoczęła się dziś o godz. 14, ale skład już wcześniej można było oglądać na ekspozycji. To element rekordowego zlecenia od DB, który jest największym dotychczas osiągnięciem eksportowym Pesy. Kontrakt może być wart nawet 1,2 mld euro.

Tamten kontrakt został podpisany dokładnie dwa lata temu w Berlinie. Tzw. umowa ramowa zakłada dostawę do 470 pociągów spalinowych: 120 jedno i dwuczłonowych o maksymalnej prędkości 120 km/h i 350 jedno-, dwu- i trzyczłonowych pojazdów – do 140 km/h. Ostateczna wielkość zamówienia będzie zależeć od zapotrzebowania ze strony DB (czyli od tego, ile przetargów przewozowych spółka będzie pozyskiwać w kolejnych latach).

Obowiązywać będzie przez pięć lat do grudnia 2018 roku - z możliwym przedłużeniem do grudnia 2020. Na razie spółka DB Regio zgłosiła zapotrzebowanie na Linki m.in. dla Hesji, Bawarii i Badenii–Wirtembergii (łącznie 120 składów). Prezes Pesy Tomasz Zaboklicki powiedział nam, że wszystko wskazuje na to, że kontrakt zostanie wykonany w całości albo prawie w 100 proc.

Podczas InnoTrans Pesa zaprezentuje też dziś tramwaje Foxtrot dla Moskwy i lokomotywę spalinową Gama dla PKP Intercity.

>>> Czytaj też: Polska Pesa podbija świat: jak się zdobywa kontrakty w Niemczech i w Rosji