Polska zajęła 32. miejsce na świecie pod względem szybkości internetu w II kw. 2014 r. (wobec 30. pozycji kwartał wcześniej). Średnią prędkość połączeń internetowych w naszym kraju oszacowano na 8,1 Mbps (wzrost o 8,6 proc. kwartał do kwartału i o 23 proc. rok do roku), wynika z raportu Akamai Technologies, firmy dostarczającej rozwiązania cloud computing.

>>> Czytaj też: Google nie chce cenzurować internetu, ale Unia Europejska go do tego zmusza

"Globalna średnia prędkość wzrosła o 21 proc. do 4,6 Mbps, a średnia globalna prędkość maksymalna (peak connection) wzrosła o 20 proc. osiągając 25,4 Mbps. Na poziomie krajów/ regionów, Korea Południowa nadal miała najwyższą średnią prędkość - 24,6 Mbps, ale najwyższą maksymalną średnią prędkość osiągnął HongKong - 73,9 Mbps" - czytamy w raporcie.

Spośród krajów regionu, na 9. miejscu uplasowały się Czechy (średnia prędkość: 12,6 Mbps), a na 10. - Rumunia (średnia prędkość: 11,8 Mbps), podano także.

Na całym świecie penetracja szybkiego dostępu szerokopasmowego, tj. powyżej 10 Mbps, osiągnęła 23 proc., przy czym w Korei Południowej, gdzie wskaźnik ten jest najwyższy na świecie - 78 proc.