Międzynarodowy Fundusz Walutowy (IMF) przedstawił wczoraj swoje prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego w poszczególnych państwach. Z zaprezentowanych danych wynika, że to Chiny a nie USA są obecnie największą gospodarką świata - przy uwzględnieniu realnej siły nabywczej walut narodowych. Tak liczone PKB, w przypadku Państwa Środka w 2014 roku ma wynieść 17,6 bln dolarów i będzie o 0,2 bln dolarów wyższe od PKB Stanów Zjednoczonych.

>>> Czytaj też: USA: Wojna z Państwem Islamskim opóźni likwidację wiz dla Polaków

To bezprecedensowa zmiana, która będzie mieć wielki wpływ na kształt światowej gospodarki. Szczególnie jeśli wziąć pod uwagę fakt, że jeszcze w 2005 roku chińska gospodarka liczona przy uwzględnieniu mocy nabywczej walut narodowych była niemal dwukrotnie mniejsza od amerykańskiej.

Stany Zjednoczone wciąż wyprzedzają Chiny pod względem PKB nominalnego. W 2013 roku wynosiło 16,8 bln dolarów, podczas gdy w Państwie Środka było to 9,5 bln dolarów. Ta różnica będzie się jednak zacierać. Bank Światowy prognozuje, że w 2014 roku nominalne PKB Chin wzrośnie o 7,4 procent, a w 2015 roku – o 7,2 procent.