Deflacja w ujęciu rocznym utrzyma się w tym miesiącu na wrześniowym poziomie 0,3 proc., prognozują analitycy Ministerstwa Gospdoarki.

"Eksperci MG oczekują, że w październiku 2014 r. ceny powinny nieznacznie wzrosnąć - o 0,2 proc. Będzie to wynikiem niewielkiego wzrostu cen żywności oraz wzrostu cen odzieży i obuwia. Na obniżenie wzrostu cen będzie oddziaływał dalszy spadek cen w transporcie, wywołany przez spadek cen ropy na światowych rynkach. Roczny wskaźnik inflacji w październiku powinien pozostać na poziomie - 0,3 proc." - czytamy w komentarzu do danych GUS.

Według szacunków GUS, ceny dóbr i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2014 r. pozostały na poziomie notowanym w sierpniu 2014 r. W porównaniu z wrześniem 2013 r. były zaś niższe o 0,3 proc. Dane są zgodne z oczekiwaniami Ministerstwa Gospodarki, ale niższe od konsensusu analityków ankietowanych przez agencję ISBnews, który wynosił 0,4 proc. deflacji rok do roku.

Analitycy bankowi spodziewają się, że deflacja w październiku wyniesie 0,3-0,5 proc. rok do roku, zaś inflacja w tym ujęciu może powrócić dopiero na początku przyszłego roku.

>>> Czytaj tez: Spadające ceny ropy mogą pogrążyć Europę w deflacji