Według niego, dzięki temu grupa PGE mogłaby zaoferować kompleksową usługę w tym regionie.

"Kolejne inwestycje Grupy PGE są rozpisane w strategii i zgodnie z planem je realizujemy. Częścią tego programu jest przejęcie całkowitej odpowiedzialności za dostawę ciepła w Szczecinie" - powiedział Woszczyk w rozmowie z ISBnews podczas ceremonii wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę bloków 5 i 6 w Elektrowni Opole.

Prezes przypomniał, że w tej chwili PGE posiada tam Elektrociepłownię Pomorzany, ale szczecińska sieć nie należy do spółki.

"Jesteśmy więc zainteresowani wydłużeniem naszego łańcucha wartości, by objąć nim także sieć ciepłowniczą Szczecin. To poprawiłoby ekonomikę funkcjonowania i zaopatrzenia w ciepło dla odbiorców" - wyjaśnił Woszczyk.

Prezes PGE podkreślił, że szczeciński projekt jest na etapie analiz i rozmów z partnerem, czyli należącą do niemieckiego koncernu E.ON, Szczecińską Energetyką Cieplną.

Reklama

"Chcemy więc z partnerem biznesowym rozmawiać o naszym pomyśle na Szczecin" - podsumował Woszczyk w rozmowie z ISBnews.

Szczecińska Energetyka Cieplna Sp. z o.o. (SEC) zajmuje się dystrybucją ciepła systemowego wytwarzanego w źródłach obcych tj. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Spółka Akcyjna Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra oraz wytwarzaniem i dystrybucją ciepła z własnych źródeł lokalnych do odbiorców ciepła w Szczecinie i lokalnie w Świnoujściu.

W październiku 2013 r. PGE GiEK oddział ZEDO i SEC podpisały ramową umową o współpracy przy rozwoju lokalnego rynku ciepła poprzez zwiększenie mocy cieplnej zamówionej. Jednocześnie podpisano też umowę dotyczącą zaprojektowania i wybudowania przez SEC "magistrali średnicowej" łączącej systemy ciepłownicze zasilane przez Elektrownię Szczecin i przez Elektrownię Pomorzany.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora z ok. 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz 11-proc. w OZE.